Kdo by nesnil o tom, že si přivydělá nějakou zajímavou finanční částku bez práce? A teď nemáme na mysli pár stokorun, ale rovnou několik set tisíc. Málokomu by se nehodily. Za ty už by se dala pořídit třeba nějaká hezká dovolená v létě.
A možná jste takovému přivýdělku blíž, než si myslíte. Třeba ho máte přímo u sebe. Mluvíme o minci, která by vám mohla vynést hotové jmění, přestože na 1. pohled vypadá zcela nenápadně.
30 let stará desetikoruna
Jedná se o desetikorunu z roku 1993. Sice už jí je přes 30 let, ale pořád je v oběhu, a od těch běžných se liší jen malým detailem. Písmenka Kč na jejím rubu jsou totiž menší, než jsme zvyklí. Vodorovná linka, která je běžně protíná zhruba v polovině, proto tentokrát prochází až nahoře pod háčkem písmenka č. Je tedy umístěna o poznání výše. Autor posléze rubovou část mince přepracoval a písmenka zvětšil. Původních mincí se tak dostalo do oběhu jen 1 000 kousků a staly se vyhledávanou sběratelskou raritou.
V roce 2021 ji v internetové dražbě získal nový majitel za 230 000 korun, zatímco 10 let předtím stála “pouhých ” 30 000 Kč. Kolik jich je stále v oběhu ale nikdo netuší. Jak klesá pravděpodobnost, že se ještě nějaká na trhu objeví, stoupá i její cena. Hodnota této mince se ale odvíjí také od stupně zachovalosti. Protože jsou tyto desetikoruny vyrobené z mědi, což je poměrně měkký materiál, každý úhoz zanechá na jejich ploše vryp. Proto čím lepší by byl stav, v jakém byste ji ve své peněžence objevili, tím vyšší by mohla být částka, kterou byste za ni mohli požadovat.
Výhodu mají pokladní
Pokud tedy takovou minci objevíte, obraťte se na nějakého numismatika s žádostí o radu a pomoc. Určitě ho objevíte v obchodě, kde se vykupují staré mince, bankovky nebo třeba i pohlednice. Pomoci vám může i Česká numismatická společnost.
Takže neváhejte a prohledejte své peněženky a prasátka, třeba se usměje štěstí právě na vás. A pokud pracujete jako pokladní, vaše šance jsou oproti běžné populaci, která používá hotovost stále méně, násobně vyšší.
Foto: Shutterstock