Pěstuje orchideje, ale zjistili jste, že jedna z nich nevypadá úplně dobře? Nevadí, pokud zjistíte, v čem to je, je vysoká šance na její záchranu. Je potřeba jen zjistit příčinu a okamžitě jednat.
Kořenová hniloba
Jedním z nejčastějších problémů bývá kořenová hniloba. V tomto případě jde o dlouhodobé přemokření rostliny, což orchideám nesvědčí. Poznáte to jednoduše tak, že rostlinu vyjmete z květináče. Kořeny, které mají tmavou barvu a kašovitou konzistenci, indikují skutečně kořenovou hnilobu. Pak musíte všechny špatné kořeny odstranit a co zbyde nastříkat 3 % peroxidem vodíku. Přemístěte rostlinku do nového substrátu a dejte si pozor na přelévání.
Dehydratace
Opačný problém vznikne, pokud orchidej necháte delší dobu bez vody. Stát se to může v létě – když je horké počasí, vysychá zálivka rychleji. Kořeny pomalu vysychají, rostlina má povadlé listy. První pomocí je v tomto případě namočit kořeny a zajistit, zda jsou ještě živé. Pokud ano, problém napravte a zaměřte se na častější zalévání.
Přehřátí
Umístili jste orchidej na přímé slunce? Při vysokých teplotách jim nesvědčí. Přehřátí poznáte podle zažloutlých listů. Rostlinu přemístěte, a žlutých listů ji můžete zbavit buď vy, nebo můžete počkat, než přirozeně odpadnou.
Přehnojení
Další možností, proč se orchideji nedaří, může být přehnojení. Nikdy byste neměli překračovat doporučené dávkování, a pokud se to stane, první pomocí je zbavit kořeny přebytečného hnojiva. Pokud jsou kořeny hodně spálené, bývá jedinou možností rostlinu přesadit do nového substrátu.
Změny teplot
Náhlé změny teplot vadí mnoha rostlinám. Vadí jim tepelný stres, a při změně počasí je třeba na to pamatovat. Opět – nejdříve zkontrolujte kořeny, a pak se zbavte žlutých listů. Změna prostředí a správné klima udělá hodně. V každém případě orchideje pravidelně kontrolujte, abyste problémy včas odhalili a mohli je zachránit. Čím dříve zasáhnete, tím lépe.
Foto: Shutterstock