Abyste měli velkou úrodu rajčat, potřebujete, aby na začátku proběhl co nejlépe proces opylení květů. A pokud na to budete mít trpělivost, můžete s tím svým rostlinám trochu pomoct. Připravte si štětce!
Zahrajte si na včelky
Opylování rostlin má v přírodě na starosti vítr a hmyz. Chcete-li však mít jistotu, že se vašim plodinám bude dařit, můžete tomu trochu napomoct.
Sežeňte si štěteček s jemnými štětinkami a staňte se takovou včelou. V době, kdy budou květy rajčat v rozpuku, vyberte pyl z květu rajčete a přeneste ho štětcem do dalších květů. Postupujte tak u všech květů a proces několik dnů po sobě opakujte.
Opylení tak proběhne mnohem účinněji, než kdybyste to nechali jen na přírodě. Vaše práce, i když vás to bude stát hodně piplání, vám pak přinese až dvojnásobnou úrodu.
Na co si dát pozor?
Květy rajčat jsou hodně křehké, proto musíte postupovat opravdu opatrně, abyste je při opylování nepoškodili. Stejně tak se vám může stát, že si některý keřík přidržíte a nešťastně ho zlomíte – na to pozor.
Květy neopylujte po dešti nebo po zálivce, když jsou vlhké. Naopak zvolte nějaké odpoledne se stabilním počasím. Počkejte, až se květy samovolně ve sluneční záři otevřou, a pak se vrhněte do práce.
Jak mít co nejkvalitnější úrodu rajčat?
Rajčata potřebují hodně světla a tepla, proto volte místo, kde na ně bude hodně svítit. Hlavně si dávejte pozor, aby jim nestínily stromy, budovy nebo jiné rostliny. Stejně tak vysazujte rajčata s dostatečnými rozestupy (okolo 40 centimetrů), aby si keříky nestínily navzájem.
Někdy je potřeba rajčata dohnojit – z přírodních surovin volte klasický hnůj či kompost anebo dřevěný popel. Často jim pak chybí fosfor, dusík a vápník – ty dostanou rajčata například ze zmíněného popela, můžete si ale také dokoupit speciální hnojivové směsi, které jim všechny potřebné látky dodají.
Foto: Shutterstock