Jakmile sklidíte ze zahrady bohatou úrodu, je čas na to ji připravit na nastávající podzim. S postupnými přípravami je vhodné začít už na konci léta, aby byla půda v dokonalé kondici už v časných jarních měsících. Poradíme vám, jak připravit zahradu na podzim.
Pěstování na podzim
Podzim je obdobím, kdy dozrává ovoce a sklízíte poslední druhy zeleniny. Někteří se chystají na osázení zahrady pro zimní období, jiní nechávají půdu odpočinout a těší se jen z pohledu na trvalky. Pozdní babí léto však vyžaduje, abyste se o zahradu náležitě postarali. Péči vám vrátí v jarních měsících. Nemusíte mít obavu, podzimní příprava zahrady je poměrně jednoduchá a vyžaduje jen pár kroků. Připomeneme vám důležité body podzimní péče o zahradu.
Sklízejte včas
Urychlete sklizeň ovoce a zeleniny, řada druhů může dozrávat v chladném sklepě, kde jim bude mnohem lépe než na zahradě vystavené podzimním rozmarům počasí. Přemíra deště a silný vítr může úrodu poškodit.
V podzimních týdnech můžete ještě vysázet ředkvičky, polníček, špenát či mangold. Dorůst stihne i růžičková kapusta nebo pekingské zelí. Ve druhé polovině září je nejlepší období na to, abyste vysázeli cibulky. Do zimy dostatečně zakoření a v jarním období se vám odmění bohatým květenstvím. Vysadit můžete tulipány, narcisy a hyacinty.
Levné zelené hnojivo
Záhonky můžete osázet například svazenkou vratičolistou. Tu v pozdním podzimu zaryjete do půdy a bude vám sloužit jako zelené hnojivo. Zároveň zlikvidujte rostliny, které odumírají nebo ty, které již odkvetly. Odumřelé části rostlin mohou být zdrojem pozdějších chorob a to, že je neodstraníte se vám může v jarních měsících nepříjemně vymstít.
Čas na sekání trávníku
Přes zimu by měla být tráva co nejkratší. Posekejte těsně předtím, než začnou teploty klesat. Současně upravte okraje trávníku. Poté očistěte a uložte všechno zahradní náčiní a samozřejmě i zahradní nábytek.
Připravte se na vegetační klid
Podzimní týdny jsou poslední období, kdy byste ještě měli zahradu a rostliny hnojit. Tam, kde nebudete aplikovat hnojivo, přikryjte záhony mulčem. Tím udržíte stálou teplotu a vlhkost. Rostlinám ochráníte kořeny a plevel nebude prorůstat. Jako mulč je možné použít kůru, listí či štěrk.
Poslední hnojení provádějte hnojivem s vysokým obsahem draslíku a fosforu. U trvalek posílí kořenový systém a rostliny připraví na zimní období. Nadále omezte na zahradě zálivku, rostliny začínají přijímat vlhkost ze vzduchu.
Foto: Shutterstock