Každý zahrádkář zná tento problém – jakmile se objeví první kapky deště, zahrady začnou okupovat slimáci, kteří se pochutnávají na všem, co potkají, a mohou ohrozit celou vaši úrodu.
Kdy a proč slimáci napadají zahrady
Slimáci se na našich zahradách často objevují po prvních dešťových kapkách. Čím více prší nebo zavlažujeme, tím zajímavější pro ně naše zahrada je. Vlhké a teplé prostředí je pro ně ideální, vyláká je z úkrytu a poté se pochutnávají na všem, co potkají, často za oběť padne celá naše úroda.
Nejčastější způsoby boje proti slimákům
Pokud na zahradě objevíte vykousané otvory v listech nebo mizící plody, je čas začít řešit problém se slimáky. Mnoho zahrádkářů sáhne po soli, která je dokáže efektivně zabít. Nicméně solení může kontaminovat půdu a stát se pro rostliny na delší dobu toxické, proto by se její používání mělo omezit na minimum.
Jak odstranit možné úkryty slimáků
Jednou z osvědčených metod, jak se vyhnout invazi těchto plžů, je odstranění jejich možných úkrytů. Slimáci milují krytá místa, jako jsou naskládaná dřeva, kameny nebo hustě rostoucí keře, jejichž větve pokrývají půdu. Na těchto místech slimáci kladou svá vajíčka, takže pečlivý úklid zahrady se vám rozhodně vyplatí.
Využití kapradinových listů
Po úklidu zahrady můžete přistoupit k další fázi, kterou je použití kapradinových listů. Existují dva způsoby využití kapradinových listů: jako hnůj nebo jako mulč. Kapradinové listy lze nastříhat a zalít vodou, aby vytvořily základ pro originální hnůj, který se poté může používat na zavlažování rostlin ohrožených slimáky. Alternativně můžete kapradinové listy nastříhat na malé kousky a nasypat je kolem záhonků s ohroženými rostlinami, čímž vytvoříte voňavý mulč, kterému se slimáci raději vyhnou.
Foto: Shutterstock
Dělám voňavý mulč z kopřiv. Myslíte, že se mu slimáci také vyhnou?
Prosím, ve kterém dílu tohoto příběhu se dočtu o tom, jak se onen zahrádkář zbavil slimáků?
Vám nestačí, že jste se tu dozvěděl, že autorka netuší, co je to hnůj?