Je to naprosto přirozené a běžné. Když venkovní teplota klesne pod nulu, řeší to většina lidí nejen tím, že přidá další vrstvu oblečení, ale začne se zahřívat také zevnitř. Když tak domů dorazíte promrznutí, první, na co máte chuť, je hrnek horkého čaje. Pokud si ale skutečně myslíte, že na mráz vyzrajete teplými nápoji, jste na omylu.
Nepodceňujte pitný režim
Pravdou je, že pocitově horké nápoje na podzim a v zimě pomáhají a navíc mnohem více chutnají. Máloco je tak uspokojující, jako dát si horký čaj nebo svařené víno, když venku panuje hluboký mráz.
Je to vlastně velmi přirozené, a tak rozhodně překvapí zjištění, že to ve skutečnosti není vůbec vhodné. Přestože dodat tělu pocit tepla není nic špatného, horký nápoj vám v extrémních mrazech příliš nepomůže.
V zimě byste neměli pitný režim podceňovat. Ačkoliv má člověk menší potřebu pít než třeba v létě, tělo potřebuje hodně tekutin, aby se s mrazy vyrovnalo a dokázalo bez větších problémů fungovat. Pitný režim byste měli venkovnímu počasí přizpůsobit. Ačkoliv by rozum velel, že je třeba pít horké nápoje, je tomu přesně naopak. Ty jsou totiž nevhodné.
Horký čaj rozšíří cévy a teplo začne unikat
Pokud si totiž dáte horký čaj, dojde k tomu, že se vám až příliš rozšíří cévy a tím paradoxně dojde k masivním ztrátám tělesného tepla. Člověk tak sice bude mít chvíli pocit, že ho nápoj uvnitř těla zahřívá, ale jde jen o krátkodobý a šálivý efekt. Skrz otevřené cévy totiž mnohem rychleji teplo uniká. Za pár minut po vychutnání horkého čaje či jiného nápoje tak dotyčný pocítí příval ještě větší zimy než předtím.
Co tedy v chladném počasí pít? Měly by to být vlažné nápoje a pokud možné nealkoholické. Chybou by bylo naopak nepít nic. Tekutinami totiž prokrvíte promrzlé ruce a nohy a zvýšíte krevní tlak. Největší zima je totiž těm lidem, kterým tlak poklesne.
Pochopitelně to neznamená, že si nemůžete horký nápoj dopřát. Je však dobré volit chvíle, kdy tak učinit. Pokud například dorazíte promrzlí domů, klidně si čaj uvařte, protože pak už budete v teplém prostředí. V případě, že ale budete pobývat dále na mrazu, jsou lepší vlažné nápoje.
Ostatně, podobně to platí i v létě, kdy člověk zase intuitivně sahá po ledově vychlazeném nápoji. I to je špatně. Pocit chladu totiž přetrvá jen chvíli a následně vás znovu polije pot, a to v ještě větší míře než předtím.
Foto: Shutterstock, zdroj: Ecobud
Vždycky někdo přijde s převratným objevem, horký čaj s medem se pije od dětství, kdy se vrátí domů promrzlí od celodenního řádění venku.
S tím tak úplně nesouhlasím – v mrazu občas odhazuju sníh a teplý (ne horký) čaj je nenahraditelný – studený nápoj v takovéto situaci je nesmysl. Ani v pozdním podzimu nebo v předjaří, kdy se konečně dostávám k práci na vlastní zahradě a teplota se pohybuje kolem 5°C, k tomu ještě fouká nebo jemně poprchává – nedovedu si představit, že bych se místo teplého čaje napila studené vody brrrr. Doma si pak dám raději horký grog. V létě (zahradníci pracují i v létě), když stavíme skalku nebo jezírko a praží do nás slunce od rána do cca 14 hod –… Číst vice »