Zahušťujete guláš moukou nebo chlebem? Děláte velkou chybu, poučte se od profesionálů

Guláš je původem maďarské jídlo, ale v našich kuchyních má své místo také. Pokud je guláš uvařený opravdu poctivě, jedná se o delikatesu, na které si pochutná většina z nás. Ovšem, aby taková pochoutka byla přivedena k dokonalosti, měli byste zvolit správné a chuťově výrazné maso, jako je hovězí a správnou zavářku, na kterou se podíváme o něco blíže. 

Příprava masa je také důležitá

Nejideálnější tedy bude, pokud na guláš koupíte zadní kližku. Jedná se o maso, které dodá výsledku tu pravou sílu a chuť. Pokud nemáte rádi hovězí, zvolte vepřovou plec. Maso není tolik prorostlé a zůstává šťavnaté. Jakmile zvolíte maso, odřežte z něj šlachy, popřípadě kosti, umyjte ho, usušte a nakrájejte ho na kousky o velikosti přibližně tří centimetrů. Osolte je, opepřete a nechte chvíli odležet.

Chuť je také podmíněná správným kořením

Gulášové koření by mělo být jasnou volbou. Také suroviny, jako je rajský protlak, bobkový list, nové koření, sůl, majoránka, cibule a česnek by v guláši neměly chybět. Jestliže chcete opravdu silný guláš, s kořením a cibulí nešetřete. To stejné platí i o tuku, na kterém budete smažit maso a cibulku. Pravý hospodský guláš se připravuje na sádle, nikoliv na slunečnicovém či dokonce olivovém oleji. Zapomínat byste neměli ani na dobu smažení cibulky s kořením. Paprika v něm obsažená při dlouhém smažení ráda zhořkne, takže ji nasypte do hrnce chvíli předtím, než umístíte na cibulku maso. 

Jakmile osmažíte cibuli, které máte v hrnci dostatečné množství, to znamená klidně až půl kilogramu, posypte ji kořením a pár sekund opékejte. Následně přidejte bobkový list, nové koření, protlak, kostky masa, které necháte zatáhnout a zhnědnout a koření rozvonět. Nyní přiklopte hrnec pokličkou a nechte maso pracovat. Pustí šťávu, která bude dokonalým základem pro guláš. Jakmile maso pustí šťávu, podlijte ho vařící vodou, která bude sahat pouze pár centimetrů nad maso a vařte přiklopené tři hodiny. 

Pro dokonalou chuť guláše je důležitý výběr kvalitního masa. Ideální je zadní kližka, pokud máte raději vepřové, zvolte plec. / Foto: Shutterstock

Jak správně zahustit guláš

Správný guláš by neměl být zahuštěný vůbec, nebo jen minimálně. Z toho důvodu dáváte do guláše velké množství cibule, která se rozvaří a guláš zahustí. Tomu ale také musíte přizpůsobit množství vody, nedávat jí tam mnoho. Další možností je zahuštění bramborou. Ta obsahuje škrob, který dodá guláši správnou konzistenci. Stačí přibližně dvacet minut před koncem vaření nastrouhat bramboru na co nejjemněji. 

A jak zahušťujete guláš vy, aby neztratil svou plnou chuť? 

Foto: Shutterstock

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
2 let

Gulas sa zahustuje najemno postruhanymi zemiakmi , ziadna muka ani chlieb…tieto sa pekne a rychlo rozvaria a zahustia ….Mam to od kuchara a polovnika , vzdy vari vynikajuci gulas ….

Last edited 2 let by Peter
pavel
pavel
2 let

Zahušťuji na sucho přepraženou moukou posléze rozpuštěnou ve vodě. hezky voní. Dopor. vyzkoušet,ale opatrně s množstvím.

Ondrej Lalík
Ondrej Lalík
2 let

Guláš je pôvodom turecké jedlo

Juraj
Juraj
2 let

Milá pani redaktorka Vo svojom “návode” na prípravu gulášu uvádzate množstvo nepresností. Guláš nevaríme, ale dusíme (pozrite si definíciu dusenia). Gulášové korenie je typická pochutina amatérov (hoci s pozitívnym chuťovým efektom). Z mäsa neodstraňujeme šľachy ale blany (práve šľachovitosť mäsa dodáva gulášu tú správnu chuť – pre prítomnosť napr. kolagénu a elastínu). Cibuľu restujeme podľa možnosti do tmava a nie len chvíľu. V cca druhej polovici dusenia je potrebné častejšie miešanie, lebo postupne rozdúšaná cibuľa sa má tendenciu prichytávať na dno a pripaľovať. Majorán sa pridáva až na konci (predchádzame tak prípadnej zľahka nahorklej chutí vzniknutej napr. zo starších usušených… Číst vice »

Last edited 2 let by Juraj
3,14č0
3,14č0
2 let
Reply to  Juraj

Znalec…👍🖖✌️

Iris
Iris
2 let

Je mi úplně jedno, jak se to má “dělat správně” – důležitá je výsledná chuť. Každý dělá guláš trochu jinak – až budu chtít experimentovat, vyberu si k tomu jiný pokrm.
Tip – zkuste guláš z jehněčího nebo kozího masa 🙂

Jaroslav Alexandr
Jaroslav Alexandr
2 let

Nazdar.
Já dávám do guláše lžíci povidel.

3,14č0
3,14č0
2 let

Aj to,je ok….

Julius
Julius
2 let

Nezahustuji ničím, kolik masa tolik cibule. Tu dusim pomaličku klidně i hodinu až téměř zkaramelizuje🙂 poté maso atd..

Kamila
Kamila
2 let

Protlak ano, také červené víno. Cibule min tolik, co masa..rozhodně na sádle a chce čas..min 3/4 hodiny až do momentu, kdy krásně karamelizuje, pak není třeba vůbec zahušťovat. Nejlepší maso je hovězí kližka nebo ještě lépe líčka, kousky tuku a šlachy rozhodně nevyhazovat, ale dusit s masem. Nevařit, pouze mírně nechat probublávat. Podlévat hovězím vývarem.

Pavel
Pavel
2 let

Tak rozhodně hodně cibule ano. Dávám i 4 velké cibule. Základ dělám na sádle, a cibuli hodně do hněda, protlak dávám před paprikou, a mírně ho orestuji, aby ztratil kyselost, pak teprve pár lžiček papriky a klidně celé gulášové koření, koupené v obchodě. Maso nerestuji, potřebuji, aby maso pustilo do omáčky co nejvíce své chuti a štávy, orestované maso se zatáhne, a tolik potřebné síly pro chuť nepustí. To se může tak u svíčkové, ale u guláše ne, tady do je stejné, jako když se dělá vývar. Základ nezalévám hned vodou, ale půl litrem piva 10° nebo 11°. Alkohol z… Číst vice »

Last edited 2 let by Pavel
David
David
2 let
Reply to  Pavel

Jsi se asi zbláznil, maso se musí upéct do hněda pak zalít studenou vodou do půlky masa a dusit. Bez pečení neni barva ani chuť, Gulášové koření dávají taky jen amatéři. Vař si tu jalovinu pro sebe a nikomu to nedávej.

Pavel
Pavel
2 let
Reply to  David

Barvu dělá cibule, né opečené maso…To jsem jakživ neslyšel, aby barvu omáčky dělalo maso…pak kdo je tu amatér…

David
David
2 let
Reply to  Pavel

Barvu dělá to opečené na cibuli i mase ty amatére..