Takzvaný zákal ve sklivci je onemocnění objevující se převážně u starších lidí. Ovšem, není výjimkou i u mladých jedinců, neprojevuje se ale tak často. V prvních počátcích se nejedná o nebezpečnou chorobu, je pouze obtěžující, což ale neznamená, že byste ji měli přehlížet a její příznaky neřešit, naopak. Pokud pomocí testu zjistíte, že tímto onemocnění trpíte, co nejrychleji se vydejte k očnímu lékaři, který zákalky ve sklivci díky vyšetření odhalí. Čím dříve budou symptomy odhaleny, tím větší šanci vašim očím dáte. Jestliže si nejste jistí, zda jimi trpíte, vyzkoušejte jednoduchý test.
Jaká je příčina vzniku zákalek ve sklivci
Příčinou jejich vzniku je nejčastěji přibývající věk a sním spojené změny ve sklivci. Jak oči stárnou rosol sklivce se stává tekutější, nakrabatěný a začne se nejdříve mírně, následně i více odchlipovat od vnitřní strany bulvy. Jakmile je odchlípení v pokročilejší fázi, je na čase radikálnější řešení, tím je oční laserová operace. Změny na sklivci vytváří jakési shluky vláken, které vás na skutečnost upozorní svou podobou.
Na pozoru by se také měli mít lidé, kteří prodělali oční úraz nebo trpí dlouhodobou krátkozrakostí. Dojde-li k okamžiku, kdy se částečně či úplně sklivec odchlípne, může se stát, že sítnice vyvolá krvácení do sklivce. To se následně projeví jako hlouček malých teček, které lze spatřit. Jedná se ale o situaci, kterou bychom měli neprodleně řešit. Upozornit by vás měly i jiné signály, například záblesky, padající vlákénka v zorném poli a jiné efekty, které mají tendenci se stupňovat a nejsou podmíněné například tím, že si promnete oči.
Kdy vyhledat lékaře
Opatrní byste měli být tehdy, jakmile postřehnete stín v zorném poli umístěn nejdříve ve spodní části, který postupně putuje výš, černé tečky, třpytky, vlákénka, bublinky a jiné běžně nevídané zformované částečky. Ze všeho nejhorší, co se názorů oftalmologů týče, jsou tmavé částečky padající jako saze.
Tento efekt by měl být okamžitě konzultován s lékařem, protože se nejpravděpodobněji jedná o odchlípení sliznice vedoucí k možné slepotě. Tímto způsobem se také mohou projevovat nádory a jiná vážná onemocnění. Jedině včasná léčba může zajistit nejúspěšnější a nejefektivnější uzdravení vašeho zraku, který je zásadou kvalitního života. Slepotu nelze zvrátit, proto buďte obezřetní, a co nejvíce opatrní.
Jak zákalky odhalit pomocí testu
Existují dva způsoby, pomocí kterých můžete zjistit, v jakém stavu je váš sklivec. Jedním z nich je test, který provedete, když si stoupnete přibližně čtyřicet centimetrů od bílé plochy. Jakmile se zadíváte a uvidíte v zorném poli černé částečky a jiné efekty, již výše zmíněné, které se vrací i po mrknutí, jedná se o zákalky ve sklivci. Nenechávejte nic náhodě a řešte potíže s očním lékařem.
Druhý test provedete pomocí Amslerovy mřížky. Pokud ji nemáte doma, k nahlédnutí či vytištění je i volně na internetu. Test proveďte tak, že si nasadíte brýle na čtení, pokud je nosíte a umístíte hlavu tak, aby byla opět přibližně čtyřicet centimetrů od mřížky. Nejdříve si lehce, netlačte, zakryjte jedno oko a zaměřte se na bod uprostřed mřížky. Čtverečky by měly zůstat nezdeformované a na svém místě. Také by se neměly objevovat saze a vlákna. Následně si zakryjte druhé oko a test proveďte opakovaně.
Pokud jste si všimli určitých změn, naváhejte a vydejte se k očnímu lékaři. Jedině on vám může s jistotou říci, zda jsou vaše oči v pořádku nebo ne.
Foto: Shutterstock, zdroj: iliveok.com