Zalehlé uši měl alespoň jednou za život snad úplně každý. Rozhodně to není nic příjemného, když najednou hůře slyšíte. Někdy zalehlé ucho samo od sebe “povolí” během chviličky, někdy do druhého dne a jindy nás tento otravný problém obtěžuje i několik dní. Jak si pomoci?!
Zalehlé uši z létání, bazénu nebo nachlazení
Je několik příčin, pro které můžete mít zalehlé ucho nebo rovnou obě dvě – což je ještě nepříjemnější, co si budeme povídat! Velmi často se to stává například při letu letadlem, zalehlé ucho si můžete donést po návštěvě bazénu, způsobit jej může i rýma nebo zánět středního ucha.
Jak si můžete pomoci?
Kdo měl někdy zalehlé uši, ten nám dá jistě za pravdu, že je to nepříjemné a otravné. Zvláště pak v případě, kdy tento problém trvá i několik dní, bez jediné známky zlepšení. Jak si můžete pomoci a ulevit? Zkuste to některým z následujících tipů!
Tip číslo jedna: skákání po jedné noze
Není to sice žádná novinka, ale opravdu to funguje – především pak v případě, kdy k zalehnutí uší/ucha došlo vlivem vody. Jednoduše poskakujte na jedné noze s hlavou nakloněnou ke straně – postiženým uchem k zemi. Úleva by měla přijít do pěti minut, pokud ne, zkuste to zopakovat nebo vyzkoušejte další tip.
Tip číslo dva: teplý heřmánkový obklad
Pokud zalehlé ucho nezpůsobil zánět, můžete vyzkoušet přikládání teplého heřmánkového obkladu. Připravte heřmánkový odvar, namočte do něho kapesník, vyždímejte a poté přiložte na zalehlé ucho a zároveň i na něj.
Tip číslo tři: žvýkání žvýkaček, cucání bonbonů
Při letu letadlem, kdy uši zalehávají mnoha lidem a je to naprosto běžné, se osvědčilo žvýkání žvýkaček nebo cucání bonbonů, rozhodně se tedy vyplatí mít je po ruce a cucat nebo žvýkat.
Tip číslo čtyři: octový roztok
Babská rada na zalehlé ucho zněla jasně: smíchejte lžičku octa se lžičkou vody a tímto roztokem si jemně vytírejte ucho. Ocet poté nechte v uchu zaschnout a opakujte maximálně 2x denně.