Digestoř v kuchyni je skvělý pomocník, k tomu, aby fungovala správně je nutné její pravidelné čištění a údržba. Čas od času je potřeba vyměnit filtry ale ochrannou mřížku musíte umývat jednou za několik týdnů. Poradíme vám, jak si nepříjemnou práci usnadnit.
Důležitost digestoře
Dříve bylo běžné, že v kuchyni bylo hned několik oken a ve chvíli, kdy se vařilo, se okna otevírala po celou dobu. Postupem času se změnily trendy v bydlení, varná centra se začala umísťovat do rohů kuchyňských linek, později se kuchyňské kouty s oblibou propojují s ostatními místnosti do obytné zóny. Odsavač par se stal nezbytností, protože kromě nepříjemného zápachu a mastnoty pohlcuje i vlhkost, která by v kuchyni mohla vést k nepříjemnému vzniku plísní. Abyste udrželi digestoř co možná nejdéle v dobré kondici je zapotřebí pravidelné čištění.
Údržba kovového filtru
Kdo čistí odsavač par pravidelně, může kovový filtr pouze sejmout a ponořit do teplé vody s přípravkem na mytí nádobí. Na filtr není vhodné používat abrazivní prostředky, voda by neměla být horká. Jestliže máte myčku s možností mytí při nižších teplotách, můžete filtry od digestoře umýt v myčce nádobí. Pokud máte filtry zanesené mastnotou, běžné opláchnutí nebude dostatečné.
Vyčistěte filtry v pekáči
Připravte si pekáč odpovídající velikosti, vodu a prostředek do myčky nádobí. Přidejte jedlou sodu. Budete potřebovat 2 polévkové lžíce prášku do myčky a dvojnásobné množství jedlé sody. Filtry zcela ponořte a pekáč na mírnou teplotu zahřívejte asi půl hodiny. Filtry během čištění obracejte. Nakonec je opláchněte a nechejte proschnout.
Aby bylo čištění digestoře co možná nejsnadnější, je třeba věnovat se údržbě pravidelně. Setřít mastnotu byste povrchově měli jednou týdně nebo jednou za dva týdny. Jednou za čtvrt roku byste měli filtr vkládat do myčky nebo do lázně se sodou.
Foto: Shutterstock