Veškeré akce mají své následky. Když se tak někdo v minulých deseti letech rozhodl masivně navyšovat důchody, a to každý rok klidně o tisíc a více korun, měl si také uvědomit, že to přinese celou řadu důsledků. V první řadě pochopitelně zvýšení životní úrovně důchodců, což je jednoznačně pozitivní. Na druhé straně je to ale vykoupeno tím, že se důchodový systém dostal do problémů a nepřímo i tím, že tu panuje nespokojenost mezi zaměstnanci platícími daně a sociální pojištění.
Začíná to být nepříjemné
“Když vidím důchodce, kteří už dneska mají běžně 22 tisíc korun a více, vůbec se mi to nelíbí. Já mám čistého jenom 20 tisíc a každý den se osm hodin nadřu. A státu odvádím spoustu peněz, ze kterých pak ty důchody platí,” říká pan Arnošt z Kralup nad Vltavou. “Podle mě to není takhle správné. Platím jim na vysoké důchody a nám řekli, že už budeme mít méně.“
Je pravdou, že v současné době průměrný důchod dosáhl pravděpodobně maxima ve vztahu k průměrným mzdám. Je prakticky jisté, že tento poměr dále neporoste a naopak bude postupně klesat. Pouze tak lze důchodový systém znovu stabilizovat a zajistit, aby zcela nezkolaboval. Dnes totiž důchodci dostávají v poměru k zaměstnancům velmi vysoké částky a celkově to zkrátka nevychází.
Bohužel se to ale příliš nedá řešit spravedlivým způsobem, respektive neexistuje k tomu patřičná vůle. Správné by totiž bylo říct současným generacím důchodců, že se to s navyšováním penzí přehnalo a že je potřeba je přinejmenším zmrazit, ne-li nějakou dobu snižovat, aby se opět dosáhlo udržitelného stavu.
Jak sjednat nápravu
Namísto toho se připravuje důchodová reforma, která se však dotkne až budoucích důchodců, tedy současných zaměstnanců. Každý jistě dobře cítí, že tak to není úplně správné a není divu, že se to lidem vůbec nelíbí.
Čtěte také: Důchodci v Česku inkasují 1000 Kč měsíčně navíc. Mnozí o tom ale neví, je třeba splnit jednu podmínku
Jedno řešení by tu ale přeci jen bylo. Aktuálně totiž platí, že důchody jsou vypláceny v čisté formě a nemusí se dále danit. Na rozdíl například od mezd. Poměrně jednoduše by se však dalo zavést zdanění důchodů, jak to funguje například v Německu a dalších státech. Tím pádem by penze nemusely reálně klesnout, pouze by byly určitým způsobem zdaněny. Tím by se i současní penzisté podíleli na nápravě důchodového systému.
Foto: Shutterstock
Zase článek, který bere zásluhy dichodcům, kteří celý život pracovali a na důchod odváděli nekřesťanské
odvody,prakticky třetinu svého platu, celý život.Ten pán,co brečí že má 20tisic,tak musí jít pracovat jinam,
kde ohodnotí jeho kvality,za které bude mít tolik peněz,kolik si zaslouží a může pak odvádět větší
odvody,aby měl také ten důchod vyšší.Ten článek je veden na rozhádání lidí.
Ta redaktorka by se měla zaměřit na nepracující, kteří žijí na úkor ostatních a berou od státu nepřiměřené sociální prostředky a ne rejpat do slušných lidí.Takhle psát je hnus.
Jsem již v důchodu. Posledních 11 let před důchodem jsem byl v práci denně, a ne jen 8 hodin, jak píše jeden pracující. Domů jsem se dostal tak maximálně jednou za 3 týdny. Pracoval jsem pro plynárenskou společnost. Přijel jsem domů vlakem v pátek večer nebo v sobotu ráno, a v neděli po obědě jsem jel vlakem do Prahy(nastupoval jsem pohotovost).Chtěl jsem mít slušný důchod, a taky jsem se snažil pracovat co nejvíce. Odpracoval jsem celkem 49 let, a neznal jsem ani pořádnou dovolenou. Žena se synem byla stále sama. Nevidím tak žádný důvod, proč by mi měl někdo výši… Číst vice »
A díky nynějším důchodcům za darmo vyštudovali a nyní na ně útočí.Redaktorka ať jde makat rukama a dělá 12 ,aby ochutnala pořádnou práci