Zánět rohovky rozhodně není radno podcenit. Pokud se nepřistoupí k jeho včasné léčbě, může tohle nepříjemné a závažné onemocnění u pacienta způsobit až ztrátu zraku. Proto je potřeba i při sebemenším podezření na zánět rohovky neprodleně navštívit lékaře a začít tento problém řešit.
Co je vlastně rohovka?
Rohovka je složena z několika vrstev, není silnější než milimetr a směrem ke středu se tenčí. Tvoří přední vypouklou část oční bulvy a je průzračná, což je potřeba pro ničím nerušené vidění. Zvenčí ji zvlhčuje slzný film, který je potřeba pro lom světla a zároveň pro zajištění ostrého vidění. Rohovkou prostupuje celá řada citlivých nervových zakončení očních nervů. Nervová zakončení slouží jako ochrana proti poranění.
Co je zánět rohovky?
Zánět rohovky je nepříjemné a závažné onemocnění, které může ale nemusí být hodně bolestivé. Projevuje se ostrou bolestí za očima, pocitem cizího tělesa v oku, doprovází jej zarudnutí očí, přičemž je zarudnutí nejvýraznější ve středu oka, výjimkou není ani slzení či zhoršení zraku.
Může dojít k zakalení rohovky, kdy se oko začne křečovitě zavírat a to způsobí nadměrné slzení. V takovém případě je zánět rohovky bolestivou záležitostí, kdy postupující infekce může mít i vážné následky.
Proč vzniká?
Důvodů, pro které dochází k zánětu rohovky neboli keratitidě, může být hned několik. Mezi ty nejčastější patří porušený slzní film či jeho nedostatek, dále pak mezi časté příčiny můžeme zařadit bakterie, viry nebo různorodé plísně.
Velmi často dochází k zánětu rohovky u nositelů kontaktních čoček, u nichž může snáze vzniknout zánět – stačí drobná nečistota na čočce, jež si zavedou do oka a problém může být rázem na světě. Náchylnější skupinou pacientů jsou i osoby se sníženou funkcí imunitního systému, diabetici, starší lidé a překvapivě i alkoholici.