Zánět středního ucha patří k nejčastějším a nejbolestivějším dětským nemocem. Téměř každé dítě jím onemocní alespoň jednou za život. Mnoho maminek má strach, že když k tomu u jejich miminka dojde, nepoznají skutečnou příčinu trápení. Jak poznat, že vaše miminko trpí touto nemocí?
Jak poznám zánět středního ucha u miminka?
Dítě, které trpí zánětem středního ucha, má opravdu velké bolesti. Často je neklidné, pláče, a není k utišení. Může mít zvýšenou teplotu, někdy až horečku. To však pořád ještě neprozradí, že dítě trpí právě touto nemocí. Tím hlavním signálem bývá, že si rukou sahá na ouško, jakoby se snažilo samo bolest odstranit. Pokud si dítě na ucho nesahá a přesto máte tušení, že jde o zánět středního ucha, jemně se ho v oblasti ucha dotkněte. Pokud se jedná o zánět, dítě ucítí větší bolest i při jemném dotyku, a dá vám to jasně najevo.
Jak zánět středního ucha léčit?
Nepokoušejte se zánět léčit tzv. babskými radami. Mohli byste svému miminku způsobit vážné zdravotní komplikace! Zda se opravdu jedná o zánět, a jakého je rozsahu, musí určit lékař. Nemá cenu jezdit k dětskému lékaři, protože vás pošle rovnou na ušní oddělení. Tam uši zkontrolují, a v případě zánětu propíchnou ušní bubínek, aby mohl hnis vytéci ven.
Pravděpodobně vám lékař napíše pro dítě antibiotika, a to jak k vnitřnímu užití, tak ke kapání do ucha. Po propíchnutí je třeba ucho dítěte udržovat v čistotě a v suchu, aby se zánět neopakoval.
Jak zánětu středního ucha předejít?
Pokud dostane miminko rýmu, je potřeba od začátku odsávat nosní hlen, a to několikrát denně, i když to vypadá, že se dítěti dýchá dobře. V případě nedostatečného odsávání je více než pravděpodobné, že se infekce dostane do ucha a způsobí zánět.
Pokud už vaše dítě jednou zánět středního ucha mělo, dejte pozor na plavání a potápění. Lékaři většinou nedoporučují po této nemoci navštěvovat veřejné bazény, aby se do ucha nedostala voda, a nezpůsobila další zánět.