Zánětlivá revmatická onemocnění. Co dělat, když máme bolesti a revma?

Co dělat při revmatismu, když bolí a tuhnou klouby nebo svaly? K nejznámějším revmatickým chorobám se řadí revmatoidní artritida, dnavá artritida u dny a osteoporóza v podobě řídnutí kostí.

Příčiny revma

Revmatické choroby mohou způsobit poruchy vlastního obranného systému, infekční onemocnění, dědičné vady a metabolické poruchy. Většinu nelze odstranit, jen ovlivnit. Často není příčina známa.

Příznaky revmatismu

Revmatická onemocnění se projevují dlouhodobým zánětem svalů, šlach či kloubů. Svalový revmatismus se projevuje intenzivní bolestí a tuhostí svalů. Kloubní revmatismus nesnesitelnou bolestí a ztuhlostí kloubů. Nejvíce bolí ráno, kdy jsou ztuhlé a nerozhýbané. Pak se bolest ozývá při námaze a nakonec i v klidu. Revmatoidní artritida je bolestivá na jednom či více kloubech současně. Předchází jí teplota, hubnutí a únava. Klouby mají zvýšenou teplotou, zduří, někdy se naplní, omezí se hybnost, přijde ranní ztuhlost a ochabne svalstvo pohybující kloubem.

Jaký je průběh

Onemocnění vyžaduje dlouhodobou léčbu. Nejčastěji jsou postiženy drobné klouby na rukou a nohou. Nemoc probíhá ve 4 stupních.

  • V prvním stádiu není pohyb výrazně omezen a je jen snížená síla svalů.
  • Ve druhém stádiu se projeví kloubní postižení při rentgenovém vyšetření.
  • Třetí stádium se projevuje ochabnutím svalstva, deformitou kloubů a omezením pohybu.
  • Ve čtvrtém stádiu jsou výrazné deformity a dochází ke ztuhnutí kloubů.

Léčba revmatismu

Časné odhalení nemoci je klíčové. První příznaky jsou podobné chřipce, připojuje se ranní ztuhlost kloubů, nejméně hodinu po probuzení, zánět minimálně tří kloubů, alespoň jednoho symetrického kloubu zápěstí či ruky. U obtíží trvajících více jak 6 týdnů se provádí vyšetření krve a rentgen, dlouhodobá léčba a rehabilitace pro potlačení zánětlivých postižení kloubů, snížení bolesti a udržení hybnosti. Podávají se nesteroidní antirevmatika pro zmírnění otoku a bolesti. Dále léky pro kontrolu zánětlivého kloubního procesu. Účinek se projeví až po měsících, do té doby se dávají kortikoidy.

Rehabilitace a chirurgické řešení

Pokud dojde až na chirurgické výkony, provádí se náhrada kloubu, jeho znehybnění ve vhodném postavení, nebo se odstraní zánětem postižené kloubní membrány. Rehabilitace je zaměřena na podporu svalové síly a rozsah pohybu. Fyzikální léčba se využívá k potlačení bolesti kloubů, vazů, svalů a zánětu. V elektroterapii se využívá galvanizace, iontoforéza, infračervené paprsky, diadynamické, interferenční, vysokofrekvenční a pulzně modulované proudy, vířivé, solfatanové, jodové, radonové a bylinné koupele či kryoterapie.

Čím se řídit

V klidovém období nemoci jsou vhodné tepelné a dráždivé procedury. Ve fázi bolestí pak naopak procedury chladové a tišivé. Pro zmírnění bolesti lze aplikovat studené mokré zábaly a kryoterapii. Při náhlém zhoršení obtíží je vhodná balneoterapie, tedy bahenní a rašelinové zábaly. Nepodceňujte správnou životosprávu, přiměřenou tělesnou hmotnost a dostatek pravidelného pohybu.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments