Málokterá činnost je tak neoblíbená jako čištění sporáku. Obzvlášť pokud si dáváte opravdu záležet a chcete vyčistit všechny spáry, třeba kolem knoflíků a tlačítek. Naštěstí existuje způsob, který vám pomůže a zajistí rychlý proces.
Takto pustí cokoliv
Skvěle působí například anýzové kapky. Kromě nich budete potřebovat vatové tampony, starý kartáček a rukavice na ruce. Ty si nasaďte, kapky naneste na tampon a začněte s čištěním špinavých míst. Někde budete potřebovat více přitlačit a tehdy nastává ta správná chvíle pro kartáček. Roztok nechte chvíli působit a následně setřete hadříkem, který předtím namočíte ve vodě.
Další látkou, která na čištění sporáku skvěle funguje, je jedlá soda. Nasypte ji na navlhčenou houbičku a odstraňujte zažranou mastnotu krouživými pohyby. Stačí pár minut takové péče a sporák bude téměř jako nový.
Alternativně lze použít také kombinaci citronu a soli. Citron rozkrojte na dvě poloviny, následně posypte mastnotu a špínu solí a půlkou citronu přejíždějte. Mastnota bude velmi rychle pouštět.
Použít můžete rovněž amoniak, který je třeba naředit v poměru 1:1 s vodou. Následně naneste na vatový tampon. Ten použijte na zašlé skvrny a nechte pár minut působit. Poté setřete a těšte se z čistoty.
Vyčistěte i mřížky sporáku
Pokud máte plynový sporák, budete potřebovat vyčistit i další jeho části, které se rády zanášejí. I tady si vystačíte s domácími pomocníky. Ideální je vyrobit si speciální pastu, na kterou budete potřebovat 2 lžíce jedlé sody, lžíci soli a lžíci rostlinného oleje. Z toho vytvořte pastu, kterou naneste na špinavou mřížku. Nechte působit 15 minut a poté omyjte čistou houbičkou. Mřížky budou zářit novotou.
Alternativně vyzkoušejte mix citronové šťávy a jedlé sody, a to v poměru 3:5. Naneste ji opatrně na hořáky, aby se pasta nedostala do otvorů. Opět nechte působit 15 minut a houbičkou setřete.
Foto: Shutterstock