Zdravé nehty rostou rovně a bez různých vad. Vlivem špatné obuvi, špatně zvolené kosmetiky nebo nesprávné techniky stříhání nehtů se může stát, že vám nehet zaroste. V takovém případě jde o bolestivý a nepříjemný stav, který je třeba vyřešit hned, abyste se mohli bez omezení pohybovat. Využít můžete hned několik způsobů.
Dopřejte si lázeň
Ať už máte zarostlý nehet na ruce či na noze, vždy vám pomůže horká voda a lázeň. Pokud postiženou oblast budete déle máčet, kůže v okolí změkne a vy tak budete mít možnost se zraněním lépe manipulovat a ošetřit se. Pokud byste celý proces prováděli nasucho, mohli byste si ublížit. Pokud do vody přidáte tea tree olej nebo mořskou sůl, ránu si tím rovnou vydezinfikujete.
Postupujte opatrně
Jakmile kůže v okolí postiženého místa změkne, odstraňte ji pomocí nůžek, kleštiček na nehty nebo pinzety. Poté postupujte stejně i se zarostlým nehtem. Odstříhejte všechny části, které by mohly působit bolestivě a zkraťte nehet tak, aby znovu nerostl do kůže. Jedná se o mechanické vyčistění, které vám uleví od bolesti až do budoucna, jakmile se rána zahojí. Na nehet proto buďte i po ošetření opatrnější.
Nehet neobvazujte
Ošetřenou ránu nechte raději volně dýchat. Pokud byste ji okamžitě obvázali, mohlo by se stát, že začne hnisat nebo se nehet opět rozhodne růst špatným směrem. Raději postižené místo pravidelně sledujte, po namočení vždy pořádně vysušte a také ho můžete pomocí alkoholu dezinfikovat. Účinné je také pravidelné potírání přírodními rostlinnými oleji, které ránu rychleji zahojí, zmírní pálení a svědění.
Důležitá je i prevence
Pokud se problém opakuje neustále, neváhejte změnit obuv, častěji si nehty stříhejte a ošetřujte. Doma je nechávejte větrat. Stejně tak kontrolujte i ponožky, které by měly být z prodyšného materiálu. Mazání oleji můžete provádět i preventivně, aby na nehtech nedocházelo k tvorbě plísní nebo bolestivému zarůstání. Pokud si sami nevíte rady, můžete využít pravidelných návštěv pedikúry.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic