Otevírání a nalévání oleje může být někdy zdlouhavé a náročné, zvláště pokud se vám olej rozlije po podlaze. Možná máte i vy podobnou zkušenost. Ale věděli jste, že někteří výrobci o této vychytávce opravdu přemýšlí a nabízí oleje s uzávěrem, který umožňuje snadné a přesné nalévání bez rozlití? Bohužel o této vychytávce mnoho lidí neví.
Jednoduchý trik
Chcete se vyhnout nadměrnému množství oleje v salátu? Zkuste tento trik pro snadné a bezpečné dávkování. Je obzvláště užitečný při přidávání oleje na zdravé saláty, které chcete ozdobit i zdravým množstvím oleje. Nedbalé “ulití” oleje může znamenat i nechtěné přibírání na váze, takže je lepší dávkovat s rozvahou.
Druhý uzávěr
Víte, jak snadno manipulovat s plastovým víčkem u oleje? Pod šroubovacím víčkem se nachází druhý uzávěr s úchytkou pro snadnější obsluhu. Pokud se dostanete dovnitř lahve bez problémů, otočte víčko s úchytkou dnem vzhůru a vložte ho zpět do hrdla lahve. Tím se vytvoří menší prostor a olej nebude vytékat najednou. To by mělo umožnit snadnější manipulaci s olejem.
Jaký olej na co použít?
Na trhu existuje široká škála olejů, které se liší svými vlastnostmi. Každý je vhodný pro jiné účely. Některé oleje se hodí na vaření, jiné jsou spíše určené pro studenou kuchyni a některé se k vaření vůbec nedoporučují. Je důležité znát kouřový bod oleje, což je teplota, při které se olej začne přepalovat.
Oleje s nižším kouřovým bodem se hodí spíše do studené kuchyně, zatímco oleje s vyšším bodem zakouření jsou vhodné ke smažení. Pokud tedy rádi smažíte, zvolte olej s bodem zakouření vyšším než 190 °C, protože se smaží v rozmezí 150-190 °C. Například klasický olivový olej uplatníte jak ve studené, tak v teplé kuchyni a slunečnicový spíš do salátů.
Foto: Shutterstock