Otevírání oleje je očistec a jeho nalévání dobrodružství. Zrovna nedávno jsme s mužem debatovali, proč ty oleje nevyrábějí tak, ať se lépe nalévají. Protože když se vám po podlaze v kuchyni rozlije olej, kloužete se ještě dva týdny. Možná máte s manipulací s olejem podobnou zkušenost. Ale pozor, představte si, že výrobci na to skutečně mysleli. Jen o této vychytávce bohužel téměř nikdo neví.
Jak jednodušeji nalévat olej?
Vezmeme si to pěkně popořadě. Koupíte novou láhev oleje. Nyní odšroubujete víčko. A přichází neoblíbený krok. Vsunout prst do plastového očka a odtrhnout další uzávěr. To se vám podaří, gratulujete si a nepotřebný kus plastu odhazujete do koše? To je právě chyba.
Pokud totiž právě tento kousek obrátíte a zasadíte ho zpět na hrdlo láhve, vytvoří vám „nálevku“, ze které se vám bude olej do pánve mnohem lépe nalévat. Video návod najdete dole pod článkem ve zdrojích. Jen to vyzkoušejte.
A když už víte, jak olej správně otevírat a nalévat, mrkněme se na pár dalších faktů.
Mýty o kuchyňském oleji
Tvrdí se, že olej není zdravý. Pravdou je, že všeho moc škodí, ale pokud jej používáte v rozumném množství, může naopak vašemu tělu velmi prospět. Dodává mu totiž omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, bez kterých se neobejdeme.
Dalším mýtem je tvrzení, že vždy je lepší nahradit kuchyňský olej olejem olivovým. Olivový olej se hodí na zálivku, ale smažit na něm budete marně. Má nízký bod kouře, takže se při vyšších teplotách spálí. Proto není vhodné snažit se použít olivový olej na vše.
Skladování oleje
Sluneční svit kvalitu oleje zhoršuje, proto jej skladujte na temném místě nebo alespoň v tmavé lahvi. Nádoba na olej by měla být suchá, čistá a těsnící. Neměla by být umístěna poblíž zdrojů tepla.
Jak na oleji smažit?
Nikdy olej příliš nepřehřívejte, odrazí se to na výsledné kvalitě jídla. Vždy použijte přiměřené množství, nic se nemá přehánět. A hlavně nikdy, nikdy znovu nepoužívejte olej, na kterém jste už smažili.
Foto: Shutterstock, zdroj: youtube.com, healthyandtastyfoods.com, saffola.in
až na to, že video s víčkem od oleje nikde… 🙁
Musí se kliknout na odkaz Youtube.com je to pod poslední části “Jak na oleji smažit?”
Odkaz je hned pod článkem, jak píšou.
Asi jste to četl jen jedním okem, a to ještě přivřeným, ka-brňáku.
“Video návod najdete dole pod článkem ve zdrojích.”
Pokud se diskuze týká té vychytávky s víčkem tak za mě palec nahoru. To jsem nevěděl a určitě vyzkouším. A co se týká toho smažení, jéžiši na to je tolik různých názorů. Ať si to každý udělá jak chce.
Asi vím o olejích a tucích o malinko více než autor článku, protože doporučovat jakýkoliv olej na teplou kuchyni je utopie. Smažení není v žádném případě zdravé ani trochu, takže napsat že bez oleje se neobejdete, protože je tělo potřebuje je zavádějící. Když už si chce někdo smažené dopřát, tak ať zvolí tuk (nasycený – sádlo, ghy, nebo máslo) Tělo bude rádo za oleje, ale přijaté ve studené kuchyní. Takže rada na závěr. Jak na oleji smažit? Nesmažit. Když, tak na tuku nikoliv na oleji.
Není to pravda.
👍
Ano vlaďo já teda osobně nesnázím ale rostlinné tuky se mě teda ním chuťovým buňkám nějak ekluji a hlavně ten divný odér z pánve maximálně kombinace živočišné a rostlinné ale zkuste arašídové máslo na pánev se sádlem dohromady tyto dva tuky se tak nějak doplňují.
Podle vás tedy obyvatelé středomoří systematicky ničí své zdraví, protože smaží téměř výhradně na oleji – jak potom vysvětlíte, že se dožívají tak vysokého věku? 😛
👍👍