Zavařování má mnohé výhody. Jaký je však rozdíl mezi marmeládou a džemem? Víte, že lze vyrobit tyto domácí produkty ve zdravé variantě a taktéž i pro diabetiky?
Mnozí považují marmeládu a džem za jedno a to samé. Někteří zase výrobky koupené v obchodě nazývají džemem, zatímco ty doma vyrobené marmeládou. Někdo zase rozlišoval tyto výrobky dle konzistence. Ani jedno není však zcela správně. Marmeláda a džem se od sebe liší.
Nahlédnutí do historie
Mezi nejstarší způsob uchovávání potravin patří uzení, sušení, nakládání do soli či medu. V roce 1795 pak francouzský vynálezce Nicolas Appert vyvinul novou metodu konzervace potravin na základě jejich uskladnění. Tento princip spočíval a doposud spočívá ve dvou zásadních bodech, tj. uzavření potravin do nepropustného obalu eliminující pronikání mikroorganismů dovnitř a zahřátí potravin na teplotu vyšší jak 100 °C, která efektivně ničí veškeré toxiny a potraviny uchovává v nezměněném stavu při pokojové teplotě.
Původně se vše dávalo do klasické konzervy, kterou posléze nahradil skleněný obal neboli sklenice. Díky tomu se tak dostalo zavařování k nám a proniklo do řady domácností.
Marmeláda versus džem
Od roku 2004 je v tomto směru zcela jasno a to díky pravidlům Evropské unie. Marmeláda je produktem z citrusů, jako jsou pomeranče, citrony, limety, grepy, mandarinky apod. a zásadní je, že jejich podíl musí být minimálně dvacet procent.
Zatímco džem může obsahovat jeden či více druhů jakéhokoliv ovoce a jeho minimální obsah je stanoven na třicet pět procent. Produkty s obsahem čtyřicet pět procent a více jsou v obchodech označeny jako výběrové či extra.
Vhodná alternativa nejen pro diabetiky
Doma můžete připravit vlastní bio zavařeniny bez přidaného cukru, umělých sladidel, stejně tak i bez rizikových chemikálií. Tyto výrobky jsou vhodné jak pro diabetiky, ale také jsou nejlepší variantou pro děti a pro všechny, kdo preferují zdravý životní styl. Rovněž jsou tyto produkty dobrou volbou pro lidi trpící obezitou či jinými civilizačními chorobami.