Zavíráte dvířka u pračky, i když zrovna neperete? Protože to lépe vypadá a otevřené dveře vám překáží? Nebo máte pračku s horním plněním a její zavřená dvířka vám slouží i jako polička na krémy a šampony?
Nebo naopak necháváte dveře otevřené, aby vnitřek větral?
Asi všichni známe reklamu, kde opravář říká, že vodní kámen, to je prevít, ten vám zničí každou pračku! Ale už méně se ví, že vám ji můžou zničit i zavřená dvířka. Minimálně její těsnění.
Plísním se daří v těsnění dveří
Na počínající problém vás nejprve upozorní zatuchlý puch, který se z pračky vyhrne, jakmile dvířka otevřete. Způsobují ho plísně a špína nahromaděná v záhybech těsnění.
A způsobuje ho voda, která se nemá ze zavřeného spotřebiče jak odvětrat a spolu s bakteriemi z oblečení, zbytky pracích prostředků a aviváže, časem vytvoří z vaší pračky skvělé místo pro růst plísní. Ty se mohou objevit i v dávkovačích.
Plísně škodí zdraví
Je potřeba mít na paměti, že kdekoli ve vašem domě se plísně objeví, umí způsobit problémy hlavně alergikům a astmatikům. Mohou přivodit podráždění očí, nosu, krku nebo kůže a projevovat se kýcháním, vyrážkou, výtokem z nosu, kašlem a řadou dalších problémů.
Mezi ohroženější jedince patří zejména děti, starší lidé, lidé s ekzémem a s narušeným imunitním systémem.
Pomůže vám chlorové bělidlo nebo ocet
Proto po každém praní otřete těsnění suchým hadrem a nechte dvířka otevřená, ať může pračka vyschnout. Pokud zaznamenáte počínající plísně, vydrhněte postižená místa kartáčem a roztokem horké vody s octem v poměru 1:1.
Alespoň jednou měsíčně potom pračku vyčistěte i chlorovým bělidlem. Nastavte prací program s horkou vodou, přidejte šálek chlorového bělidla do bubnu a spusťte ji.
Nezapomeňte vyčistit dávkovače
Dávkovače vyjměte a opláchněte, abyste odstranili zbytky nahromaděné aviváže a pracího prášku. Pokud jich je v zásobnících vrstva, naplňte dřez nebo kbelík horkou vodou a nechte je odmočit.
Hadříkem nebo kartáčem s měkkými štětinami namočeným v roztoku bělidla s vodou dávkovače vydrhněte, opláchněte a nechte uschnout. Čisté je vraťte do správných přihrádek a spusťte krátký program, abyste systém důkladně propláchli.
Po dokončení cyklu osušte hadříkem těsnění kolem dvířek pračky. Tuto oblast byste měli udržovat čistou a suchou stále, ať vaše těsnění za čas nepřestane plnit svou funkci.
Vyčistěte také filtr
Nezapomeňte čistit pravidelně i filtr. Zachycená vlákna a žmolky se v něm mohou začít rozkládat a způsobovat zápach. Filtr vyjměte, vlákna odstraňte kartáčem s měkkými štětinami a otřete hadříkem namočeným v roztoku bělidla. Než ho vrátíte zpět, dobře ho opláchněte a osušte.
Tipy, jak zabránit růstu plísní v pračce
- Nepoužívejte nadměrné množství pracího prostředku.
- Používejte méně nebo nepoužívejte vůbec tekuté aviváže. Místo toho dejte do dávkovače ocet, pomůže vám odstranit zbytky pracího prostředku a změkčit oblečení.
- Po každém praní nechte otevřená dvířka, aby se dovnitř dostal vzduch.
- Spusťte cyklus čištění každý měsíc. Pokud je vaše pračka v pořádku a nemáte podezření na žádné plísně, stačí, když zapnete normální prací program a do bubnu vhodíte tabletu do myčky na nádobí.
Foto: Shutterstock
Zrovna ocet taky nemá moc v lásce těsnění dveří.