Je to jako jet na kolotoči nebo stát na houpající se lodi – tak často popisují lidé závratě. V mnohých přitom tyto stavy vyvolávají strach. Přitom 25 až 30 % lidí v průběhu svého života zaznamená také stavy závratí, které vyžadují odbornou pomoc.
Dlouhodobá léčba
Za syndromem závratí a nevolností se přitom mohou skrývat různé příčiny. Také proto se od sebe jednotlivé léčebné postupy velmi liší. Jedno však pro závratě platí obecně: nemusíte s nimi žít. Pacient by se neměl vzdávat, dokud nedostane takovou léčbu nebo terapii, která na jeho problémy zabere. To může mnohdy trvat docela dlouho, a proto to řada lidí vzdá a s většími či menšími problémy se naučí žít. Většinou však pro ně vhodná léčba skutečně existuje – jen ji najít.
Závratě lze účinně potlačit až v 95 % všech případů. Lékaři se však shodují, že maximálně důležité proto je, aby lidé své potíže popsali co možná nejpřesněji.
Pro určení diagnózy jsou důležité čtyři aspekty:
- časový průběh,
- druh závratí,
- možný spouštěč či umocňovač závratě,
- doprovodné problémy.
Kamínky v uchu
Točivá závrať se pocitově projevuje jako by se člověk příliš dlouho vozil na kolotoči. Kymácivá závrať potom připomíná pocit z lodě na rozbouřeném moři.
Někteří pacienti dostanou závrať ve chvíli, kdy se ráno přetočí v posteli. Přitom se uvolní malé krystalické kamínky ve vnitřním uchu, které způsobí závrať. Dotyční to vnímají velmi dramaticky, protože mají pocit, že se nemohou hnout a navíc je jim na zvracení.
Další možnou příčinou závratí je takzvaný Morbus Meniere, kdy se problém skrývá také ve vnitřním uchu. Přesné příčiny této nemoci nejsou dosud známy, většinou jí ale doprovází ztráta sluchu a tinnitus (zvonění či šelest v uchu).
V případě, že si pacienti stěžují na bolest hlavy a citlivě reagují na světlo a hluch, může se jednat o závraťovou migrénu.
Akutní stavy do nemocnice
Pokud závrať začne znenadání a trvá několik dní, jde většinou o výpadek rovnovážného orgánu. Pokud se přidají ještě poruchy citlivosti a polykání nebo dvojité vidění, může jít o mozkovou mrtvici. To je akutní případ, ke kterému je nutno volat záchranku, která pacienta doveze na pohotovost.
Někteří lidé pociťují závrať a nevolnost neustále. Tato forma závratě může mít původ v poruše obou rovnovážných orgánů. Dlouhodobé závratě mohou být ale také prvním příznakem neurodegenerativních onemocnění jako je Parkinsonova choroba.
Relativně časté jsou také psychogenní závratě, často v kombinaci se strachem z pádu, tlukotem srdce a pocením. Tato forma závratě je psychologicky podmíněná, má však často organické spouštěče.
Porušená rovnováha
Zvláštní formou závratě je cestovní nemoc. Při ní dochází k narušení rovnovážného systému, protože vnímání očí a rovnovážného orgánu spolu nekorespondují. To se může přihodí například na houpající se lodi. Závrať se pak může projevit i po vkročení na pevnou zem, protože si tělo už zvyklo na houpání.
Řadu závratí dokáže vyřešit speciální fyzioterapeutický trénink, který například naučí, jak pohybující se kamínky v uších přivést zpět na správnou dráhu, případně si díky němu osvojíte cviky, jak obnovit rovnováhu. Psychogenní závratě může do velké míry řešit už samotný rozhovor pacientem o tom, co mu problémy způsobuje. V neposlední řadě je dostupná řada léků, které závratě potlačují.