Také už jste tisíckrát slyšeli a četli, že se denně musí vypít až 3 litry vody? Patříte proto k těm, kteří poctivě vypijí každou chvilku pohár vody a neustále u sebe nosíte lahev s vodou? Jenže to asi není nijak zdravé a navíc zcela zbytečné.
Pravidelný pitný režim radí vypít 8 sklenic denně. Jenže nic nenasvědčuje tomu, že je to opravdu zdravé. I když několik studií naznačuje, že zvýšená spotřeba vody snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění, není z toho vůbec jasné, o kolik vody se jedná. Celá řada studií uvádí nižší riziko už u lidí, kteří pili 5 sklenic po 240 ml.
Kde se vzalo 8 sklenic
Počet 8 sklenic denně je doporučováno pro veřejné zdraví v Anglii. Množství vody, které ale skutečně potřebujeme, se odvíjí od naší hmotnosti těla, věku, úrovně prováděné aktivity, nebo třeba teploty v místnosti nebo venkovní teploty. Není možné určit přesné množství vody pro všechny, které bychom měli vypít.
Nejde jenom o vodu
Je třeba započítat i celkové množství tekutin. Většinu vody totiž přijmeme z jiných zdrojů, jako je třeba čaj, káva, polévka nebo ovoce. Protože neexistuje žádný důkaz na to, že je opravdu prospěšné vypít 8 sklenic vody, může být toto doporučení naopak třeba i škodlivé. Hrozí riziko hyponatrémie, kdy se v těle nachází příliš nízká koncentrace soli – sodného kationtu. Tu právě může způsobit velké množství vypité vody, která hladinu soli zředí, způsobí nevolnost, bolesti hlavy a někdy i záchvaty. Příliš mnoho tekutin může poškodit také ledviny, které je nezvládají zpracovávat.
Absurdní doporučení
Pokud jste tedy podlehli rozšířenému doporučení, že máme vypít 8 sklenic vody denně a stal se z toho u vás zvyk, věřte, že to není ničím podloženo. Jde o zcela absurdní doporučení, které by mělo myslet na to, že tekutiny přijímáme i z jiných zdrojů. Příliš často se soustředíme na pitný režim a je pravděpodobné, že mnozí z nás přijímají spíše nadměrné množství tekutiny. Pijte prostě tehdy, když máte opravdu žízeň. Tělo si řekne. Poslouchejte svoje tělo a intuici.
Foto: Freepik