Zázvor je prospěšný, ale některým lidem může vážně uškodit

Zázvor už dlouhou dobu patří k nejoblíbenějším potravinám, které mají prokazatelný vliv na zlepšení zdravotního stavu. Zázvorový kořen při vaření používaly už naše babičky a na oblíbený čaj ze zázvoru dá dnes při nachlazení dopustit málokdo.

Zázvor se vyznačuje silnými antiseptickými vlastnostmi. Obsahuje celou řadu enzymů, které pomáhají při trávení a rozkládání jídla v žaludku a zároveň očišťují organismus od toxických látek.

Většinou pomáhá, ale může i uškodit

Vzhledem k tomu, že v případě zázvoru nejde jen o reklamní řeči jako na nějakém doplňku stravy, ale skutečně prokázané vlastnosti, znamená to, že tato kořenová zelenina skutečně dokáže v těle něco způsobit. Obvykle pozitivního, ale v úvahu připadá také řada situací, ve kterých se zázvor v žádném případě nehodí konzumovat. Mohlo by vám to totiž ublížit.

Obecně platí, že zázvorem je radno šetřit, protože je velmi účinný. Jako maximální doporučená denní dávka se uvádějí 4 gramy. V případě vyšší dávky mohou kohokoliv postihnout stavy jako nevolnost, zvracení, bolesti či pálení žáhy.

Pak jsou tu ale specifické stavy, ve kterých byste se měli zázvoru vyhnout zcela.

Tip: Zrychlit metabolismus lze i bez chemie. Zázvor, skořice nebo chilli jsou v tom přeborníci

Podvyživení lidé

Zní to možná zvláštně, ale lidé trpící poruchou příjmu potravy by se měli zázvoru vyhnout obloukem. Kromě toho, že podporuje a urychluje proces spalování tuků je tu ještě jeho další vlastnost – tlumí touhu po jídle. To se hodí v situacích, kdy opravdu potřebujete shodit, ale ne tehdy, když vypadáte jako kost a kůže.

Krevní poruchy

Zatímco v případě zdravých jedinců podporuje zázvor krvetvorbu a je prospěšný pro krevní tok, u lidí trpících chorobami krve může vyvolat pravý opak. Obzvlášť nebezpečný je pro hemofiliky, tedy jedince trpící poruchou srážlivosti krve. Může jim způsobit ještě silnější krvácení.

Určité léky

Rozhodně neplatí, že pokud berete nějaké léky, nemůžete si zároveň dopřávat zázvoru. Existují však medikamenty, které se se zázvorem zkrátka nesnesou. Většinou je užívají diabetici a jde například o antikoagulantamy, betablokátory a orální diabetické léky.

Těhotné ženy

Jak už jsme si několikrát zdůraznili, zázvor má na tělo obecně stimulační efekt. To není od věci, ale ne všechny tělesné procesy chceme vždy stimulovat. Typickým příkladem jsou těhotné ženy, u kterých může zázvor vyvolat předčasný porod a způsobit tak nemilé komplikace. Zejména ke konci těhotenství by se tak ženy měly zázvoru vyhnout.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments