Zázvor představuje jednu z nejdůležitějších složek tradiční medicíny. Jeho léčivá síla je nezpochybnitelná a pomáhá při celé řadě potíží, ať už preventivně nebo následně. Dostane vás z prochladnutí, ale zlepší i trávení. Neplatí to ale stoprocentně. Mnoho lidí si zázvor dělá ve snaze využít jeho léčivých schopností, ale přípravu pokazí a ve výsledku z něj nic nemá.
Většina lidí si zázvor dopřává v podobě čaje, zejména během nachlazení nebo chřipky. Míra jeho účinku na organismus nicméně přímo závisí na způsobu, jakým je připraven. Vyvarujte se proto čtyř nejběžnějších chyb, kvůli kterým přicházíte o jeho léčivé schopnosti.
Zázvor neloupejte
Zázvor byste v žádném případě neměli loupat, což je přitom věc, kterou dělá drtivá většina lidí. Je to ale právě pod slupkou, kde najdete ze všeho nejcennější látky, které zázvor nabízí. To ale nic nemění na tom, že byste měli zázvor před užitím umýt.
Krájejte až nakonec
Zázvor vždy zásadně nakrájejte až před samotným použitím. Není vůbec vhodné, abyste zázvor rozkrájeli a nechali odložený delší dobu. Léčivá síla se totiž ze zázvoru rychle vytrácí.
Správná teplota vody
Dejte si pozor na teplotu vody, ve které zázvor louhujete. Nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je voda, kterou odstavíte předtím, než dosáhne bodu varu, tedy než začnou stoupat malé bublinky. V takové můžete zázvor louhovat.
Pozor na čas
Zázvor byste ve vodě neměli louhovat příliš dlouho. Pokud připravujete čaj, potom stačí pouhých pět minut. V případě, že chcete hodně silný odvar, můžete ho louhovat až deset minut.
Foto: Shutterstock, zdroj: Fitforfun
Sakra, jenom všechno bezhlavě opisovat nestačí! To je takový problém něco si o dané věci přečíst, než to pustíte do oběhu? Proč píšete o věcech, o kterých nemáte ani páru? Ano, z kořene zázvoru (a kořenů všeobecně) se skutečně připravuje odvar – což se dělá tak, že se nasekaný kořen zalije studenou vodou, přivede se k varu a vaří se cca 5 – 10min podle druhu kořene – pak se nechá ještě 5 -15min louhovat – opět podle toho, co uvádí recept pro daný kořen. To, co vy tu popisujete, je nálev – měkké části rostliny se přelijí vařící vodou… Číst vice »