Většina z nás pěstuje doma pokojové květiny. Čistí vzduch, hezky vypadají a celkově náš příbytek zútulňují. Bohužel i je z času na čas potká nějaký neduh, který je potřeba vyřešit.
Co dělat, když najdeme v květináči plíseň?
Stává se to častěji na podzim a v zimě a předchází jí přílišná zálivka, hnojení nebo chlad v době vegetativního klidu rostlin.
Pokud objevíte na povrchu hlíny bílý povlak, nejprve se ujistěte, že se nejedná o usazeniny vápna a soli ze zálivky a hnojení. Pokud je totiž rostlina nedokáže zužitkovat, hromadí se na povrchu substrátu.
Tyto usazeniny jsou ale sušší a drobivější než plíseň, která je spíše jemná a vatovitá. V tomto případě úplně postačí, když zeminu důkladně prokypříte.
Pokud je plísně malé množství
Jedná-li se ale o plíseň a objevili jste ji včas, nahraďte zasažený substrát novým, zdravým. Přidejte do něj trochu mleté skořice, která má protiplísňové účinky.
Rostlinu potom pár dní nezalévejte, aby substrát mohl vyschnout. V teplejší dny, pokud máte možnost, přeneste ji ven na sluníčko.
Plíseň už zasahuje do hloubky
Pokud ale zjistíte, že plíseň prostupuje do hloubky, rostlinu z nádoby vyndejte a pořádně očistěte od hlíny i s kořeny. Použijte nový květináč nebo ten původní omyjte octovou vodou a kytku přesaďte do nové sterilní hlíny. Opět nezapomeňte přidat trochu mleté skořice nebo živočišného uhlí, které pohlcuje vlhkost.
Na dno květináče umístěte drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů, abyste měli jistotu, že kořeny rostliny nebudou v budoucnu stát ve vodě.
Přípravky proti plísním
V obchodech můžete koupit různé druhy přípravků proti plísním, ale existuje i pár babských rad, kterými vašim pokojovkám pomůžete i bez chemie.
- Smíchejte dvě lžíce jedlé sody s 1 l vody a aplikujte na plíseň
- Přidejte do substrátu pár stroužků česneku
- Promíchejte horní vrstvu zeminy s kávovou sedlinou
- Smíchejte 5g kvasnic s 5l vody a roztokem rostlinu zalévejte
- Smíchejte 1 lžíci jablečného octa s 1l vody, roztok dejte do rozprašovače a aplikujte na postižená místa každé 4 – 5 dní, dokud plíseň nezmizí
- Smíchejte 3 lžíce 3 % peroxidu vodíku s litrem vody, dejte do rozprašovače a aplikujte na plíseň denně po dobu tří dnů
- Smíchejte 1 čajovou lžičku neemového oleje ( pochází ze stromu Neem a má mnoho využití, od péče o pleť až po odpuzování hmyzu nebo ošetřování rostlin), 1 čajovou lžičku přípravku na nádobí s půl litrem vody a roztokem rostlinu zalévejte
Dbejte na prevenci
Nezapomeňte, že prevencí proti plísním je sterilní půda, dostatek slunečního svitu, cirkulace vzduchu, vyhněte se nadměrnému přelévání rostlin, odstraňujte mrtvé listy a nepodceňujte drenáž.
Foto: Shutterstock