Příčina vzniku aftu je velkým tajemstvím, kterému vědci stále nemohou přijít na kloub. Pravdou ale zůstává, že se jedná o nepříjemné zánětlivé onemocnění, jehož se každý rád zbaví. Vyskytuje se v ústech, a to konkrétně na vnitřní straně tváří, jazyku, v okolí dásní ale i dutiny ústní. Přestože mohou být na vině bakterie, nedostatek vitamínů nebo špatná ústní hygiena, žádný z těchto spouštěčů není stoprocentně prokazatelný.
Snažte se afty obejít obloukem
I když o příčině můžeme zatím pouze polemizovat, je dobré předcházet nepříjemnému onemocnění různými metodami. Jako nejjednodušší cesta se jeví dostatečný přísun vitaminů a minerálů, které upraví imunitu a tělo tak bude schopné se účinně bránit. Pokuste se zvýšit dávky vitaminu B2, C a stejně tak železa a kyseliny listové. Zázraky se nebudou konat ihned, ale při delším užívání můžete zaznamenat úlevu.
Mimo přísun prospěšných látek myslete také na správné čištění úst. Zuby si čistěte kartáčkem minimálně dvakrát denně, ale stejně tak si do koupelny můžete vyrazit, pokud cítíte nepříjemný povrch plaku na zubech. Neopomíjejte při čištění ani jazyk a ústní vodou vypláchněte i hrdlo.
Afty jsou zánětlivým onemocněním a je také možné je přenášet. Proto se vyvarujte pití z nádoby, ze které pil ještě někdo další a stejně tak i použitému příboru.
Co dělat, pokud se již afty staly vaším společníkem
V případě, že jste se snažili sebevíc, ale i tak se ve vašich ústech objevil aft, nezbývá, než pravidelně dezinfikovat a čekat, kdy aft zmizí. Použít lze přírodní kloktadla s přísadou šalvěje, mořskou solí, mentolovým aroma nebo mátou. Kromě přírodních produktů jsou v lékárně k dostání také masti, roztoky a různé druhy kapek. Jakmile tímto onemocněním trpíte jednou, mějte na paměti, že se afty rádi vrací, a proto se znovu snažte jim všemožně předcházet.