Od používání tužkových baterek v elektrozařízeních se pomalu ustupuje, ale téměř jistě pořád máte doma některé věci, které na tužkové baterky „jedou“. Jestli máte doma prázdné a funkční baterky pohromadě, existuje pár triků, jak zjistit, které z nich jsou ještě k užitku a které už je třeba vyhodit do speciálního kontejneru.
Jak uchovávat tužkové baterky
Baterky byste měli skladovat na chladnějším, tmavém a hlavě suchém místě. Nikdy by se k nim neměla dostat vlhkost, protože to by je nenávratně poškodilo. Pozor si musíte dát na vystavení baterek vysokým teplotám, to může být i nebezpečné. Někdy můžeme například na přímém slunci nebo poblíž rozpálených kamen nechat i přístroj, který má baterky uvnitř – tam hrozí, že se baterky roztečou a poškodí celý předmět.
Jak poznat plně nabitou baterku
Někdy máme v šuplíku plnou hrst baterek, z nichž některé jsou už použité, jiné plně vybité nebo naopak úplně nové.
Můžete vyzkoušet velmi jednoduchý trik, jak zjistit, zda je baterie nabitá či nikoli. Postavte ji mínusovou stranou dolů na stůl, zdvihněte a zhruba z pěti centimetrů pusťte dolů. Vybitá baterie se lehce odrazí a rozkomíhá se, vydá u toho specifický, trochu dutý zvuk. Funkční baterka by měla zůstat stát, případně se převrhnout.
Nejjistější cesta je změřit baterku pomocí multimetru, který vám řekne jak moc energie v ní zbývá. Anebo ji zkrátka vyzkoušejte, to však může být zdlouhavý proces, pokud máte smíchané funkční tužkové baterky s těmi prázdnými.
Ekologický pohled na věc
Z ekologického pohledu je lepší kupovat zařízení, která se dají dobíjet – nevzniká tak zbytečný nebezpečný elektrotechnický odpad. Pokud máte funkční nabíječku, tak se vám nestane, že se vám věc nečekaně vybije a nebudete ji moct používat. Máte-li doma věci na tužkové baterky, nezapomeňte je při likvidaci správně třídit, v běžném odpadu totiž nemají co dělat!
Foto: Shutterstock, zdroje: RepairSmith, Battery Stuff