Zdánlivě zdravý návyk vás ohrožuje. Nikdy si nenechávejte u postele sklenku s vodou, důvody jsou jasné

Mnoho lidí má ve zvyku nechávat si u postele na nočním stolku sklenici s vodou. Obvykle je to dáno jejich snahou dodržet zdánlivě zdravý pitný režim, který je neustále omílán a který počítá s vypitím 2,5 litru vody za den. Lidé tak mají pocit, že musí pít i v noci. Ve skutečnosti je to ale celé špatně.

Jak lékaři už několikrát uvedli, ona mantra o nutnosti vypít osm velkých sklenic vody denně je jen mýtem. Člověk by měl pít tehdy, kdy má žízeň a obvykle si vystačí s mnohem menším příjmem tekutin, než co se všeobecně doporučuje.

Jsou tu ale další pádné důvody, proč si nenechávat vodu u postele.

Naruší spánek

Nezdá se to, ale nevinná sklenice s vodou položená na nočním stolku může způsobit, že váš spánek nebude až tak kvalitní. Během noci můžete často běhat na záchod, a to i několikrát, což může zničit váš spánkový cyklus a ráno se budete cítit unavení a vyčerpaní. Budete podvědomě vědět o tom, že máte po ruce sklenici s vodou, proto se můžete i častěji probouzet uprostřed noci a popíjet. Voda také naruší spánek tím, že ji tělo musí zpracovávat.

Není čistá

Otevřená sklenice s vodou, kterou necháte celou noc stát, může způsobit, že v ní skončí různý hmyz. Komáři, malé mušky, to vše můžete najít plavat ve vodě. Také do vody napadá prach a jiné drobné nečistoty. Přestože si toho ráno při pití nevšimnete, věřte tomu, že nepijete úplně čistou vodu.

Foto: Shutterstock

Množení bakterií

Vlhké prostředí představuje přímo ideální podmínky pro rozmnožování bakterií. Dáte-li si doušek vody, přenesou se miliony bakterií z úst do sklenice, a tím i do vody, kde se pak množí. Ráno si tak dáte nejen doušek vody, ale i nechtěných společníků. 

Chuť se změní

Pokud si naplníte sklenici vodou z vodovodu, pravděpodobně v ní zůstanou zbytky chlóru, který se přidává do vody k dezinfekci. V noci se však chlór vypaří a tím se poněkud změní chuť vody. Můžete to postřehnout hlavně tehdy, jste-li zvyklí popíjet čerstvou vodu z vodovodu. 

Stane se kyselou

Voda v otevřené sklenici může absorbovat malé množství oxidu uhličitého a tím mírně změní rovnováhu pH. Výsledkem je o něco kyselejší voda s nižší úrovní pH. Přestože to neovlivní vaše zdraví, může se změnit chuť. Pití tak může být méně příjemné. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Brightside.me

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments