Zdravé jídlo, které způsobuje rakovinu. Dietoložka odhalila znepokojivé zjištění

Vyhlídky pacientů s rakovinou jsou stále lepší, což ovšem neznamená, že tato nemoc nezůstává velkým strašákem, který dokáže usmrtit miliony lidí každý rok. Současné pokroky v medicíně už jsou spíše mírné a nedá se očekávat žádný velký zvrat, který by dokázal zajistit, že už nepůjde o významnou hrozbu.

Zdravé, ale také karcinogenní

Proto lékaři i vědci stále více apelují na osobní zodpovědnost každého člověka. Právě sami pro sebe můžete z hlediska prevence udělat nejvíce. Pokud budete žít zdravě, tedy mít dostatek pohybu a vyvarujete se nezdravým jídlům, výrazně tak snížíte riziko, že vás rakovina postihne.

Nejrůznější studie přitom dávají rakovinu do souvislosti s dnes velmi oblíbenými rafinovanými a zpracovanými potravinami. O nich už je nezpochybnitelně známo, že rizika značně zvyšují. Ovšem nejde jen o ně. O poznání méně se mluví o potravinách, které často vypadají zdravě, ale rovněž představují problém.

Podle dietoložky Josie Porter z Gut Health Clinic mohou podobně jako zpracované potraviny ovlivnit zdraví také pokrmy fermentované, tedy takové, které byly vyrobeny prostřednictvím mikrobiálního růstu.

Foto: Shutterstock

Problematický proces fermentace

Fermentaci přitom při výrobě používá celá řada potravin, přičemž mnohé z nich jsou považovány za zdravé. Jde například o sýry nebo víno. Ostatně, i proces samotné fermentace je široce označován za prospěšný.

Bohužel ale ne stoprocentně. Jak se ukazuje, právě fermentace značně zvyšuje riziko rakoviny žaludku, jak ukázala studie publikovaná v časopise World Journal of Gastroenterology.

“Sůl nebo některé chemické sloučeniny obsažené v kimchi či pastách ze sóji, jejichž koncentraci zvyšuje proces fermentace, mohou hrát významnou roli v karcinogenních procesech souvisejících s rakovinou žaludku,” uvádějí vědci. Konzumace velkého množství sodíku může tělo poškozovat, protože naruší žaludeční stěny.

Některé studie pak upozorňují na problematičnost sloučeniny známé jako etylkarbamát, který je vedlejším produktem procesu fermentace. Výzkumy na zvířatech prokázaly, že tato sloučenina jako rakovinotvorná.

Ačkoliv bude nutné tato zjištění ještě potvrdit, zdá se jako rozumné přinejmenším omezit konzumaci fermetnovaných potravin, obzvlášť pokud je máte dosud ve velké oblibě, případně pokud je jíte proto, abyste udělali něco pro své zdraví.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Když už nevíte o čem psát, nepište raději nic! Neuvěřitelné, že za tyhle bláboly vám někdo platí 😛

Miroslav
Miroslav
2 let

Takže v Koreji, kde je kimči pomalu národním jídlem bez něhož neudělají ani ťuk, je u obyvatelstva zvýšený výskyt rakoviny žaludku či střev?

Renata
Renata
2 let
Reply to  Miroslav

Asi nejlepší by bylo ulovit si vlastnoručně býka, dát ho zmrazit, abychom vyloučili parazity a sníst to syrové , potom máme možná šanci vyloučit rakovinu. Nesmíme ovšem u toho dýchat.