Milujete chuť domácích okurek, ale nemáte zahradu, na které byste si je mohli vypěstovat? Nevadí, poradíme vám trik, který vám umožní je pěstovat i na balkoně nebo třeba klidně i na parapetu.
Připravte si plastové lahve
Jestli máte balkon, klidně sáhněte po velkých pětilitrových plastových lahvích. V případě, že chcete okurky pěstovat jen na parapetu, vyberte si nějaké menší – klidně klasické jedenapůllitrové.
Horní třetinu láhve ustřihněte a do spodní části udělejte několik větších děr. Lahve obalte po stěnách potravinářskou fólií. Horní část si uschovejte, ještě ji budete potřebovat.
Tak, teď máme připravené nádoby, ve kterých budeme okurky pěstovat, a jdeme dál.
Zemina a semínka
Semínka okurek nechte před výsadbou naklíčit. Semínka zabalte do papírového ubrousku, vložte do misky, tu přebalte potravinářskou fólií a na několika místech propíchejte.
Jakmile budou semínka naklíčená, můžete sázet. Lahve naplňte zeminou vhodnou pro pěstování zeleniny a do ní semínka zasaďte. Do velké lahve jich dejte asi pět.
Domácí miniskleník
Nyní si přichystejte vrchní část lahve, kterou jste odstřihli a přiklopte semínka. Tím si vytvoříte improvizovaný miniskleník. Okurky budou mít vhodné mikroklima, které ke svému růstu potřebují a vy se budete moci těšit na zdravou úrodu.
Nezapomeňte zaštipovat a hnojit
Není to sice velká úroda na zahradě či v běžném skleníku, to ale neznamená, že se nemusíte o okurky vůbec starat. Pravidelně je zalévejte a jakmile vyrazí první lístky, nezapomeňte je zaštipovat, aby se jim dobře dařilo.
Okurky můžete také přihnojit. Jestli chcete využívat striktně přírodní hnojiva, můžete sáhnout třeba po cibulových slupkách nebo dřevěném popelu – udělejte z těchto surovin výluh v zálivce, se kterou okurky zalijete. Dobrým nápad je také rozpustit ve vodě droždí s trochou cukru – kvasnice pomohou vašim okurkám úspěšně růst.
Foto: Shutterstock
A proč nepoužít samozavlažovací květináče? Jsou různých velikostí a vypadají lépe. Vydrží dlouho a řeší rovnoměrný přísun vláhy – na což jsou okurky citlivé.