Znáte zeleninu, která má minimum kalorií, velké množství vlákniny, posílí imunitu, sníží tlak a cholesterol? Je to obyčejný hlávkový salát. V jídelníčku by měl být každý den.
Zdraví prospěšný hlávkový salát
Čerstvý hlávkový salát je bohatý na hořčík a je silným antioxidantem. Obsahuje železo a kyselinu listovou, proto by si jej měli dopřávat sportovci, těhotné a kojící ženy nebo lidé, které trápí častá únava. Pravidelná konzumace hlávkového salátu podporuje výkon svalů a posiluje srdce. Prospívá játrům a trávícímu systému.
V hlávkovém salátu najdete vitamíny skupiny B, vitamin C, E a K.
Hlávkovým salátem proti cholesterolu
Kdo zařadí konzumaci hlávkového salátu do jídelníčku pravidelně, posílí cévy a sníží riziko infarktu. Po konzumaci jsou buňky těla více okysličené, organizmus lépe zpracovává bílkoviny. Draslík pomáhá snižovat krevní tlak a cholesterol. Vysoký obsah vlákniny povzbuzuje trávení, urychluje pohyb střev. Vláknina na sebe naváže toxické látky a tuky, ty odvádí z těla. Konzumace ulevuje při žaludečních vředech a je močopudná. Díky látce zeaxantín zlepšuje hlávkový salát zrak a je prevencí proti šedému zákalu.
Salát jako parťák na hubnutí
Chroupání hlávkového salátu pomáhá při redukčních dietách hned několikrát. Můžete si dopřát velkou porci, obsahuje minimum kalorií. Vláknina vás zasytí na delší čas, hlávkový salát má nízký glykemický index a energii uvolňuje do těla postupně. Látka lactucarium zklidňuje organizmus a navozuje hlubší spánek, to přispívá k regeneraci a nižší hladině stresu.
Jak jíst hlávkový salát
Nejvíce si na hlávkovém salátu pochutnáte za studena s jemně kyselou zálivkou. Saláty můžete doplnit nízkotučným sýrem, oříšky nebo semínky. Dobrá je i kombinace s vařenými vejci. Salát je možné přidávat i do některých teplých pokrmů. Oblíbený je například na vaječné omeletě.
Foto: Shutterstock, zdroj: Harvard Health