Žemlovka je rychlé sladké jídlo, které občas připravíme dětem nebo si jej sami vyrobíme, když nám zbyde hodně starého pečiva. Spousta lidí žemlovku nemá ráda, ale je to jako se vším – když si ji uděláme sami doma, z našich vlastních surovin a s tím, co máme rádi, může se z ní stát jeden z našich nejoblíbenějších pokrmů.
Klasická žemlovka
Tradiční žemlovka tak, jak si ji většina lidí připravuje doma, má základ v bílém pečivu a kouscích jablek. Kostky či plátky pečiva namočíme v mléce a poklademe na máslem vymazaný pekáč. Následně zakryjeme vrstvou jablek, které jsme dochutili cukrem a skořicí, a znovu překryjeme pečivem a vrstvíme dále. Žemlovka se zapéká v troubě a podává se jak teplá, tak za studena.
Žemlovka podle Ládi Hrušky
Kuchařský kuchtík Láďa Hruška se pouštěl do spousty oblíbených českých receptů a snažil se je připravovat co nejjednodušeji a nejlevněji. Výjimkou není ani žemlovka. Jak ji tedy připravoval?
Podle jeho receptu vezmeme toustový chleba, na který položíme plátek másla. Oloupeme jablko a nastrouháme ho na toast. Dále zasypeme skořicí, cukrem, přidáme kousek másla a můžeme doplnit pár rozinek či kousek čokolády. Zakryjeme dalším plátkem toastu.
Toasty zapékáme v běžném toastovači, následně můžeme ještě pocukrovat, použít skořicový cukr nebo třeba šlehačku.
Žemlovka s malinami a sněhem
Velmi příjemná obměna receptu na žemlovku využívá poněkud netradiční úpravu. Místo jablek či hrušek použijeme do žemlovky lehce oslazené maliny a před dopečením zalijeme žemlovku dobře vyšlehaným sněhem, který na povrchu vytvoří krásnou čepici.
Existuje celá řada dalších způsobů, jak si klasickou žemlovku ozvláštnit. Můžeme do ní například přidat tvaroh, který ji učiní hutnější, nebo vanilkový puding, díky kterému bude sladší a získá nový rozměr chuti. Dá se dochutit i dalšími ingrediencemi – třeba vlašskými ořechy, kousky jiného ovoce, kakaem nebo kostičkami čokolády.
Foto: Shutterstock