Ženský zvyk na veřejných toaletách, kterým si ničí zdraví

Ačkoliv se čistota na veřejných toaletách v mnohém zlepšila, stále se jedná o místo, kde se chceme okolních předmětů dotýkat co nejméně. Nejvíce to platí o záchodovém prkénku. Kontaktu s ním se snažíme vyhnout zcela. Je to správný postup?

Nebezpečná místa plná bakterií

Představa toho, jaké zástupy lidí použily toaletu před vámi, vám nedovolí jiný postup než eliminovat kontakt s veškerým vybavením na minimum. Všichni jsou vyděšení představou o koloniích bakterií, které sídlí kolem. I drobný kontakt by mohl znamenat okamžitou nákazu. Je tvrzení pravdou nebo se jedná o zažitý mýtus?

Pravdou je, že uvnitř toalety se mohou vyskytovat bakterie salmonely, stafylokoci, streptokoci i tyčinkové bakterie escherichia coli. Člověk je běžným přenašečem těchto bakterií. Bakterie se ale do těla dostanou obvykle ústy. Z uvedeného vyplývá, že při běžném používání toalety a usednutí na prkénko, přenos nehrozí.

Nezatěžujte svaly pánevního dna

Zamyslely jste se někdy nad tím, jak namáhavé je pro tělo provedení dřepu nad záchodovou mísou? Moč nemůže odtékat volně, extrémně zatěžujete svaly pánevního dna, kyčle, záda i břišní svaly. Napětí svalů pak je nutné při vykonání potřeby takzvaně přetlačit. Tím může docházet pouze k částečnému vyprázdnění močového měchýře, který zvyšuje riziko infekce močových cest. Namáhání svalů pánevního dna může v závažných případech vést až k prolapsu pochvy.

Foto: Shutterstock

Jak správně postupovat na veřejných toaletách

Mnoho kontrolních stěrů a rozborů prokázalo, že bakterie se ve velkém množství nacházejí na zcela jiných místech než na pravidelně čištěných záchodových mísách a jejich prkénkách. Největší kolonie bakterií očekávejte na klikách a věšácích na oblečení. To jsou místa, která pravidelnému čištění obvykle uniknou. I v tomto případě platí, není se čeho obávat, pokud si po toaletě omyjete ruce mýdlem a použijete jednorázový ručník.

Nejlepším postupem je vcházet do veřejných toalet vybaveni antibakteriálními ubrousky a prkénko si otřít. Přes ubrousek se pak dotýkejte především klik.

Foto: Shutterstock, Zdroj: TheSun.co.uk

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
2 let

Pro trénovanou ženu není jakýkoliv dřep problém. A naopak svaly pánevního dna by se měly posilovat.

Božen Němec
Božen Němec
3 let

Čurejte ve stoje, máme rovnoprávnost.

Jana
Jana
3 let
Reply to  Božen Němec

Není nad chytrou radu!

David Šíma
2 let
Reply to  Božen Němec

Jó curejte ve stoje

Alena
Alena
3 let

Ja bych si teda nesesdla, co vytoky nebo nerpdej boze treba kapavka a j

Jana
Jana
3 let

Bože a kolikrát jde člověk na veřejné wc?

Jarka
3 let

Ukažte mě ženskou,která si sedne na prkýnko 🤦 Zase článek o lejnu.

Eva
Eva
3 let

Nedávno nás lékař v obdobném článku přesvědčoval jak příznivé jsou pro organismus turecké záchody se šlapkami a dírou do kanalizace. Že vyprazdňovaní se v dřepu je přirozenější a pro tělo méně zatěžující než v sedu. Tak co je pravda? Že oba autoři potřebují honorář za článek, nebo že jeden z nich lže?
Silně to připomíná doporučení s potravinami “Nejezte sádlo, je nezdravé, jezte máslo” …. postupně můžete dosazovat ztužený rostlinný tuk, slunečnicový olej, olivový olej, řepkový olej atd. podle toho čeho je přebytek.

Aneta
Aneta
3 let
Reply to  Eva

Není dřep jako dřep. Na tureckém záchodě si dřepneš a kolena máš u prsou, to je přirozená poloha. V podřepu v předklonu nad porcelánem to není ani přirozené, ani pohodlné.

Last edited 3 let by Aneta
Vlasta
Vlasta
3 let
Reply to  Eva

Ono jedna věc je do dřepu si sednout a jiná horší je ze dřepu vstávat. Čím je člověk starší, tím se mu ze dřepu vstává hůř a jestli si šetří měchýř, tak si zas odrovnává kolena.