Klíšťová encefalitida je velice nebezpečná nemoc, která vám může ze dne na den změnit život…negativně změnit život. Pokud dostanete encefalitidu, už nesejde na tom, kolik vám vlastně je, jakou máte imunitu. O tom se přesvědčila Petra (30 let), kterou klíšťová encefalitida zanechala na invalidním vozíku. Za to žena může být ráda, mohla totiž skončit po smrti.
Začalo to nevolností
Začalo to v roce 2017, kdy Petru kouslo klíště. Až dlouhé tři týdny po kousnutí se dostavily projevy nemoci. Silné bolesti hlavy, zvracení, zimnice a třesavka. Lékaři stav ženy diagnostikovali jako lymskou boreliózu a aplikovali antibiotika.
Její stav se rapidně horšil
Stav Petry se ovšem horšil. Byla převezena na kliniku infekčních parazitálních a tropických onemocněních v nemocnici Na Bulovce. Při příjezdu byla zmatená, zužovala ji 39 horečka a slabost. Navíc měla pozitivní dráždění mozkových blan. Nakonec lékaři pacientce zjistili klíšťovou meningoencefalitidu.
Porucha vědomí, slabost a křeče
Po dvou dnech nastala levostranná obrna horní končetiny, slabost a nakonec se dostavila ztráta vědomí. Pacientka navíc měla potíže s dýcháním a polykáním. Byla tedy napojena na umělou plicní ventilaci. Po pár dnech se dostavily klonické křeče a zhoršilo se její neurologické postižení, následně zasahující všechny čtyři končetiny. Problémy s polykáním se zhoršily zrovna tak. Proto lékaři museli Petře zavést sondu do žaludku.
Obnova základních životních funkcí
Zdravotní stav ženy byl naprosto fatální a její rodina měla strach, nevzdávala se však naděje. Po několika dlouhých týdnech pekla se u pacientky začaly obnovovat základní životní funkce. Po dvou měsících byla žena propuštěna, ale nemohla se vrátit k běžnému životu. Byla přemístěna do rehabilitačního centra Kladruby.
Má naději
Mladé ženě se změnil celý život. Místo jeho užívání podstupovala a stále podstupuje náročnou rehabilitační léčbu. Má ale naději. Zlepšila se jí pohyblivost horních končetin a lepší se i končetiny dolní. Podle lékařů ale není jisté, zda bude žena vůbec chodit.
Petra řekla, že ji nikdy nenapadlo, že by se jí tohle mohlo stát, když je ještě mladá a klíšťat měla za život mnoho. Lékaři varují, že není radno klíšťovou encefalitidu podceňovat, protože následky mohou být fatální, často nemoc vede až ke smrti. Jedinou možností je očkování. Nemoc je neléčitelná, nerozhoduje doba přisátí klíštěte a ani zdravotní stav a síla imunity postiženého. Očkovat se v České Republice nechá pouze 25 % lidí. Převládá totiž pocit, že se nemoc nikoho moc netýká. Klíšťata jsou v Česku rozšířená, mají v oblibě vlhké prostředí smíšených lesů a trav. Vyskytují se navíc i ve městech.