V průběhu života je vypadávání vlasů zcela běžnou součástí našich dnů. Organismus prochází změnami, které změní nejen barvu, ale i strukturu vlasů. Mění se jejich množství a vlasů ubývá. Abyste tomuto trendu nešli naproti, je potřeba zvláštní péče.
Jeden vlas žije v průměru pět let
Jedno vlasové vlákno nás zdobí průměrně okolo pěti let. Vlasy přitom rostou rychlostí zhruba 15 centimetrů ročně. Za jeden měsíc nám naše hříva vyroste o více než jeden centimetr. Do toho, jak bujná bude naše kštice, samozřejmě mluví několik základních faktorů. Jedná se o stravu, věk, zdravotní stav a genetické predispozice.
Životní cyklus se zkracuje
Když nám přibývají léta, životní cyklus našich vlasů se zkracuje. Vlasy jsou jemnější a vypadávají dříve, ještě v kratší formě než před lety.
Na místo vypadeného vlasu se dostává stále jemnější a jemnější vlas.
Ztráta vlasů ovlivněna zdravotním stavem
Ztráta vlasů nás ale mnohdy potkává i z jiného důvodu. Může se jednat o některý z těchto faktorů:
- Dědičné vlastnosti,
- poruchy štítné žlázy,
- nutriční nedostatky,
- menopauza,
- snížená hormonální podpora.
V ženském těle hraje menopauza významnou roli. Mezi čtyřicátým a šedesátým rokem života dochází ke snížení pohlavních hormonů, které přímo stimulují folikulární vlákna. Mírně převažuje testosteron. Některé vlasové váčky tak přestanou tvořit vlasy úplně.
Lze udělat mnohé
Abychom vlasy ještě více nenamáhali, doporučuje se nenosit účesy se staženými vlasy do drdolů a culíků. Doporučují se také některá režimová opatření. Je dobré do své denní rutiny zařadit následující:
Masáž hlavy
Každodenní masáž hlavy dokáže stimulovat průtok krve do pokožky na hlavě a do vlasových váčků. Tím se stimuluje růst vlasů i jejich odolnost.
Denně pět minut bychom si měli masírovat hlavu. Výsledky budou dlouhodobé, ale nedostaví se samozřejmě hned. Podle studie se výsledky dostavily až po 24 měsících. Byly ale trvalého rázu.
Nemyjte si vlasy příliš často
Mytí vlasů na denní bázi není při řídnutí vlasů příliš vhodné. Časté mytí způsobuje vysušování pokožky i lámavost vlasů. Vlasy byste si měli mýt dvakrát týdně, ne častěji.
Pozor na podvýživu
Snažíme se vypadat štíhle a konzumovat méně potravin. Abyste měli zdravé vlasy, je ale potřeba stále přijímat dostatek stravy. Zejména bílkoviny vám pomohou vlasy a nehty vyživit tak, aby byly zdravé. Podvýživa totiž hrozí nehledě na vaši váhu.
Každodenní péčí můžete podpořit růst vašich vlasů.
Foto: Shutterstock, zdroj: Bestlifeonline