Zhoršená funkce plic přichází nenápadně. Bylinky, které vám pomohou lépe dýchat

Už z názvu byliny plicník lékařský vyplývá, že se bude starat o blaho našich plic. Kromě plicníku lékařského ale můžete sáhnout po dalších bylinách z naší přírody nebo po exotických rostlinách. Které rostliny vám pomohou lépe dýchat?

Důležitý orgán, lidské plíce

Plíce se nachází v dutině hrudní, vyplňují většinu prostoru. Jedná se o párový orgán, struktura připomíná houbu. Před poškozením jsou chráněny žebry a mezižeberními svaly zakrytými kůží. Pokud bychom rozložili plicní sklípky, dostali bychom se na plochu asi 140 m2.

Preventivní péče o plíce

Prvním krokem k udržení zdravých plic je nekouřit, pobývat na čerstvém vzduchu a věnovat se pravidelně fyzické aktivitě. Preventivní péče je důležitá, protože poškození plic je třetí nejčastější příčinou úmrtí. Onemocnění se dlouho neprojevuje, a proto mají lidé tendenci jej podceňovat. Jakmile vám ale dojde dech při chůzi do schodů, je zpravidla pozdě.

  • Známé bylinky na podporu plic – anýz, fenykl, lékořice, šalvěj, mateřídouška.
  • Bylinky na pročištění plic – jitrocel, tymián, lípa, heřmánek, šípek.
  • Odstranění hlenu v plicích – máta, koprník, eukalyptus, divizna, černý bez, lékořice, jitrocel.

Pročišťující čaj si můžete připravit také z tymiánu a zázvoru.

Čtěte také: Změny v těle, které vyvolá plavání. Toto provede se svaly, klouby a plícemi

Inhalace pomáhá více

Pečovat o plíce s pomocí bylin můžete popíjením čajů z bylinných směsí nebo inhalováním odvaru z léčivých bylin. Inhalace je časově náročnější proces, je i méně příjemná. Efekt ale nastupuje mnohem rychleji, než pokud budete jen popíjet bylinné směsi.

Účinná je inhalace bylin. / Foto: Shutterstock

Dechová cvičení

Pobyt na čerstvém vzduchu plicím prospívá, doma jim můžete pomoci dechovým cvičením. Věnujte se alespoň několik minut denně hlubokým nádechům a výdechům. Pro nácvik správného dýchání je výborné cvičení jógy nebo meditace.

Domácnost můžete provonět tyčinkami s vůní eukalyptu, efekt bude ale mnohem nižší než při soustředěné inhalaci.

Dechová cvičení skvěle pomáhají . Stačí několik minut denně věnovat hlubokým nádechům a výdechům, nebo zařaďte pravidelné cvičení jógy a meditace. / Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock, zdroj: woashwellness.com

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments