Stalo se vám, že jste se probudili a najednou nevidíte na oko? Pohled je rozmazaný, jakoby v mlze, nebo místy přestáváte vidět úplně? Tohle není banalita. Je to velmi vážné zrakové onemocnění, kdy můžete i oslepnout. Může se jednat o oční infarkt a je třeba neprodleně vyhledat lékaře!
Co je to oční infarkt?
Jedná se o velmi vážnou nemoc, kdy dojde k uzávěru jedné ze čtyř očních cév na sítnici. V tu chvíli začne člověk i s brýlemi vidět zamlženě a nezaostří ani při mrkání. Nedostatečně prokrvená oblast oka postupně odumírá a nemocný může časem dokonce oslepnout. Proto je třeba na nic nečekat a vyhledat lékaře.
Oční infarkt přichází nečekaně a náhle, a je stejně nebezpečný, jako infarkt srdce. Vzniká z přepracování, tahání těžkých břemen, při špatné životosprávě a nezdravých návycích, jako je kouření, alkohol apod.
Můžete mít oční infarkt? Zjistěte, jaké jsou příznaky
Jak už jsme napsali, oční infarkt vniká náhle, navíc většinou bezbolestně. Postižený necítí žádné pálení, píchání v oku, slzení, ani zarudnutí. Není vůbec patrné, že ve skutečnosti dochází ke krvácení do oční sítnice. Postižený zkrátka pouze hůře vidí, zpravidla na jedno oko, přičemž míra špatné viditelnosti koresponduje s vážností poškození.
Jak se oční infarkt léčí
Pokud zjistíte, že máte výše uvedené příznaky, na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte očního lékaře. Je pravděpodobné, že vás pošle do nemocnice na další vyšetření, kde vás čeká oční specialista a také internista. Při očním infarktu je totiž nutné provést celkové interní vyšetření. Kontroluje se obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, cholesterol, atd. Vše totiž souvisí.
Léčba očního infarktu závisí na míře poškození oční sítnice. U velmi mírného poškození stačí jen sledovat stav pacienta a popř. mu naordinovat léky na ředění krve. U vážnějšího poškození se pak léčba kombinuje. K lékům na ředění krve dostane pacient i infusní terapii.
Laserové ošetření sítnice
Pokud ani jedno nezabere, nebo je stav pacienta hned od počátku velmi vážný, je potřeba chirurgického zákroku. Ten se provádí laserem a pacient zůstává zpravidla jeden den v nemocnici na pozorování. Může se stát, že je po zákroku propuštěn rovnou do domácího léčení. Po laserovém ošetření oční sítnice je potřeba dodržovat klidový režim, tak jako u jiného onemocnění.