Zhubnout můžete i po šedesátce. Držte se jednoduchých pravidel a užívejte si skvělou postavu i v pokročilém věku

Ve vyšším věku jde hubnutí obtížněji a pomaleji, ale to neznamená, že nemůžete dosáhnout výborných výsledků. Osvojte si několik triků, nastavte si reálný limit pro úbytek váhy a ukažte, že hubnutí po šedesátce není problém.

S věkem roste obtížnost hubnutí

Jinak reagovalo vaše tělo na redukční dietu v 25, jinak ve 40 a zcela jinak bude na pokusy o zhubnutí reagovat v době, kdy nesete na bedrech 6 křížků. Začít pravidelně chodit do posilovny a vzdát se po léta zažitých návyků je téměř nemyslitelné. Zároveň je třeba počítat s tím, že tělo prochází určitými hormonálními změnami a zpomaluje se metabolismus. Tuk má větší tendenci usazovat se v oblasti břicha.

Jak začít s hubnutím s pokročilém věku?

Po šedesátce vás obvykle začíná trápit nějaká zdravotní obtíž. Vysoký krevní tlak, vyšší cholesterol, potíže se zády, křečové žíly nebo cukrovka. Dietní plán proto musí být mnohem promyšlenější a je nutná konzultace s lékařem. Určitě si nechcete ublížit a zároveň chcete takový plán ve kterém vám bude příjemně i tehdy, když jej budete držet několik měsíců (nejlépe však napořád). Stravovací plán si nechejte vypracovat odborníkem.

Kromě jídelníčku si budete muset ohlídat i cvičební plán. Je možné, že nebudete stačit s dechem, budou vás bolet klouby nebo krční páteř. Určitě nebudete moci provozovat aerobní aktivity s plnou zátěží. Vhodné jsou procházky, plavání, jóga, pilates, posilovací cviky s vlastní váhou nebo jízda na kole.

Foto: Shutterstock

Pravidla pro hubnutí po šedesátce

  • Redukujte tuk – zapomeňte na vážení a měřte úbytek centimetrů. Vážení vás bude jen stresovat, kontrolní měření krejčovským metrem proveďte nejdříve po měsíci.
  • Pitný režim – dva až dva a půl litru vlažné vody s citronem denně je naprostým základem. Sklenice si rozložte do celého dne. Pokud na pravidelný pitný režim nejste zvyklí, nastavte si časovač.
  • Silový trénink – posilování je nejlepší pomocník, ale začínejte s mírnou zátěží. Úplně postačí váha vlastního těla, zvedání natažených nohou nebo odrážení se na natažených pažích od zdi. Později přidávejte lehká závaží.
  • Bez proteinu není úspěch – zvýšený příjem proteinů vám pomůže s budováním svalů. Uberte přílohy ve prospěch větší porce masa. Samozřejmě nesmí chybět zelenina.
  • Tučné a sladké pryč – vyřaďte sladkosti a tučné pokrmy. Veškeré bílé pečivo nahraďte pečivem celozrnným. Z lednice musí zmizet paštiky, uzeniny a tučné sýry. Nahraďte je kvalitní šunkou, bílým jogurtem a pokrmy z ovesných vloček.
  • Trpělivost a vytrvalost – nechtějte úbytek hmotnosti 2 kilogramy týdně, ale například 2 kilogramy za měsíc. Čím pomaleji dosáhnete úbytku hmotnosti, tím máte větší šanci, že se vyhnete jojo efektu.
  • Měřte a analyzujte – i když nebudete fanouškem nejnovějších a nejmodernějších aplikací, přesto je jeden pomocník, po kterém sáhněte. Pořiďte si jednoduchý krokoměr. Základní hodinky jsou investicí v řádu stokorun a dosáhnout mety 10 tisíc kroků denně není s přesnou evidencí problém.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments