Zima se blíží, jak ušetřit v domácnosti?

Ať se vám to líbí nebo ne, zima je zase tady a vy víte, co to znamená – je čas, připravit sebe a svou peněženku na účty za topení. Přinášíme vám několik tipů, jak ušetřit v domácnosti, a přesto být v teple.  

Nenechávejte topení stále zapnuté

Možná si říkáte, že pár korun ušetříte, když necháte ústřední topení stále zapnuté na nízkou teplotu. Není tomu tak. Ve skutečnosti je výhodnější používat topení pouze tehdy, když jste doma.

Ať už bydlíte v bytě nebo domě, z vaší domácnosti neustále odchází teplo do okolí. Pokud vytápíte svou domácnost celý den, celý den také mrháte energií. Pokud tedy chcete ušetřit, doporučujeme vám topit pouze tehdy, když to potřebujete.

Popřemýšlejte nad novým kotlem

Máte kotel starý už několik let a zdá se vám, že vaše náklady na topení rostou? Možná je čas, položit si otázku, zda není vhodná doba na pořízení nového kotle. 

Pokud je váš kotel starší než 10 let, je víc než pravděpodobné, že je méně účinný než jeho novější protějšky. 

Uvědomte si také, zda je váš kotel kondenzační. Kondenzační kotle jsou totiž vysoce účinné, jedou na energeticky úsporný provoz a je u nich možnost regulování výkonu, čímž můžete značně ovlivnit vaše účty za energie. Vzpomeňte si i na to, kdy naposledy prohlédl kotel odborník. Každoroční servis kotle vám totiž může pomoci zajistit, aby byl déle účinný v co největší míře.

Pořiďte si moderní termostat

Termostat řídí teplotu v domácnosti tím, že komunikuje s kotlem, ke kterému je připojen. Jakmile váš dům dosáhne požadované teploty, kotel se vypne a začne pracovat až v případě, kdy teplota opět klesne pod požadovanou hodnotu. Toto však nemusí starší termostaty splňovat.

Starší termostaty se občas mohou zapínat se zpožděním 3–5 °C pod požadovanou teplotou. To vám nemusí připadat mnoho, ale kotel v takovém případě bude muset vytápět dům déle, aby se dostal zpět na teplotu, kterou jste na termostatu nastavili – tím pádem bude spotřebovávat více energie.

Zdroj: Emos.cz

Načasujte si vytápění

Ve chvílích, kdy jste zachumlaní u televize pod dekou, když spíte, nebo když jste mimo dům, určitě nepotřebujete vytápět svou domácnost na vyšší teploty. 

Dnešní moderní termostaty umožňují nastavení zapnutí vytápění v konkrétní čas, a dokonce tento čas můžete přednastavit různě v konkrétních dnech. Využijte této funkce a ušetřete ročně i několik stovek korun. 

Vyberte si místnosti, ve kterých chcete topit

Tento bod se týká například těch, kteří pracují z domova. Nemá totiž smysl vytápět celou domácnost, pokud celý den strávíte v jedné jediné místnosti, kterou je právě vaše pracovna. 

Proč byste vytápěli chodby nebo například ložnici, ve které přes den netrávíte téměř žádný čas? 

Díky moderním termostatům nebo termostatickým hlavicím na radiátorech můžete jednoduše a rychle nastavit v konkrétních pokojích tu nejvhodnější teplotu, aby vám bylo příjemně, a zároveň jste nemrhali svými úsporami.

Jak ušetřit peníze v domácnosti s chytrou termostatickou hlavicí

Chytrá hlavice na topení je zajímavým vynálezem, který vám umožní nastavit různé teploty v několika časových úsecích. Hlavice využívají plynulou regulaci a další funkce, které přispívají k větší úspoře energie.

Jak funguje termostatická hlavice?

Termostatická hlavice obsahuje akční člen, který se roztahuje a smršťuje podle toho, jak stoupá a klesá teplota. Těleso ventilu má uvnitř pružný píst, který uzavírá a otevírá přívod vody do radiátoru.

Pro usnadnění ovládání tepla si můžete pořídit programovatelnou termostatickou hlavici, kterou můžete ovládat ručně, pomocí dálkového ovládání nebo WiFi. Díky termostatické hlavici WiFi můžete navíc nastavovat teplotu také pomocí svého mobilního telefonu, a to v konkrétních místnostech a v nejrůznějších časech.

Zajistěte, aby radiátory fungovaly správně

Občas se stává, že radiátory netopí tak, jak by měly. Někdy dokonce dochází k tomu, že topí pouze polovina radiátoru. To můžete jednoduše vyřešit odvzdušněním radiátoru. 

Co budete potřebovat k odvzdušnění radiátoru? 

  • klíč na odvzdušnění topení
  • starý hadr
  • nádobu na vodu

Jak odvzdušnit topení? 

Na jednom konci radiátoru uvidíte, že se nachází matice. Jakmile ji najdete, vezměte odvzdušňovací klíč a nasaďte jej na matici na radiátoru. Jakmile je odvzdušňovací klíč na místě, otočte jím proti směru hodinových ručiček. Otáčejte klíčem velmi pomalu, dokud neuslyšíte syčivý zvuk unikajícího vzduchu uvnitř radiátoru.

Možná také uvidíte unikat několik bublinek vody. Použijte starý hadr, abyste vodu absorbovali a zabránili jejímu vylití na koberec nebo podlahu. Pro všechny případy si můžete připravit nádobu, do které můžete případnou vodu zachytit.

Jakmile většina vzduchu unikne ventilačním otvorem (měli byste slyšet, jak syčení ustává) a z radiátoru vyteče voda s menším množstvím bublinek, zavřete odvzdušňovacím klíčem matici na radiátoru a setřete přebytečnou vodu. Máte hotovo.

Odvzdušnění topení v rodinném domě

Pokud se chystáte na odvzdušnění radiátorů v rodinném domě, postupujte vždy od spodní části domu směrem nahoru. Pokud zjistíte, že ve vašem topném systému netopíte nebo neteče voda a máte nízký tlak, nejprve se podívejte na váš kotel. Pokud zjistíte, že manometr na kotli ukazuje “0”, možná budete muset tlak v kotli doplnit. Než začnete, měli byste nejprve vypnout vytápění.

Po doplnění tlaku v kotli můžete začít odvzdušňovat radiátory tak, jak je uvedeno výše. 

Po odvzdušnění radiátoru byste se měli vrátit ke kotli a zkontrolovat, zda je tlak opět mezi 1,0 a 1,5. Klasickou chybou, kterou může mnoho lidí při odvzdušňování udělat, je, že poté zapomenou tlak doplnit, což může kotel poškodit.

V případě, že si sami na odvzdušnění netroufáte, využijte pomoci odborníka.

Jak odvzdušnit staré topení bez ventilu

Chybí vám odvzdušňovací ventil na radiátoru, který máte doma? Pokud ano, nejbezpečnějším způsobem odvzdušnění je využití instalatérských služeb. Pokud si ale na odvzdušnění topení bez ventilu troufáte sami, přinášíme vám několik tipů. 

  • Dočasně zvyšte teplotu na nejvyšší stupeň. To by mohlo zvýšit průtok vody v radiátoru natolik, že by se část vzduchu vytlačila z radiátoru zpět do vratného potrubí. 
  • Vzduch je možné vypustit také přes jeden z uzávěrů v horní části radiátoru tak, že jej dočasně povolíte. Zde ale hrozí, že uzávěr už nebude těsnit jako předtím. 
  • Po radě s instalatérem je možné u některých radiátorů vyměnit jeden z uzávěrů za odvzdušňovací ventil. Ne všechny radiátory to ale umožňují. 
  • Možností také je vyměnit celý radiátor za modernější kus s odvzdušňovacím ventilem.

Hliníková fólie za radiátor

K ještě lepšímu fungování můžete svému radiátoru pomoci odrazovou fólií za radiátor, která odráží teplo z radiátoru zpět do místnosti. Díky této fólii se místnost rychleji vytopí, což snižuje spotřebu energie. Používáním fólie navíc eliminujete únik tepla z místnosti.  

Podívejte se, jaké mají zkušenosti s fólií ostatní. 

zdroj: forum.tzb-info.cz

Jaká je ideální teplota v jednotlivých pokojích

Každá místnost v domě má svůj účel. Máte-li například miminko nebo malé děti, budete potřebovat, aby bylo v pokoji 16–20 °C, protože přehřátí u malých dětí může vést ke katastrofálním následkům. 

Starší lidé by naopak měli být nejčastěji v místnostech s teplotou nad 18 °C, jelikož chlad vyvíjí tlak na srdce, což může zvýšit riziko mrtvice, infarktu nebo podchlazení.

Níže v tabulce najdete ideální teplotní rozmezí v konkrétních pokojích, při kterých se většina lidí cítí příjemně.

Typ pokojeIdeální teplota
Předsíně a haly15–18 °C
Ložnice16–19 °C
Dětský pokoj16–20 °C
Kuchyně18–20 °C
Obývací pokoj20–22 °C
Pracovna20–22 °C
Koupelna20–22 °C

* údaje zveřejněné národní zdravotní službou „NHS“ (National Helath Service)

Využijte alternativního řešení vytápění

Jedním z nejlepších způsobů, jak můžete doma ušetřit energii, je instalace nového nízkouhlíkového systému vytápění – například tepelného čerpadla. Tato chytrá řešení využívají k vytápění domů energii, která se nachází v přírodních zdrojích, jako je vzduch, voda nebo podzemí. 

Výhodou tepelných čerpadel je, že mají až 300% účinnost. To znamená, že na každou jednotku energie, kterou spotřebujete na jeho provoz, může poskytnout až 3x větší topný výkon. To je obrovský rozdíl oproti průměrnému plynovému kotli. 

Tepelná čerpadla také produkují minimální emise uhlíku, což znamená, že výměnou plynového kotle můžete také výrazně snížit svou uhlíkovou stopu. 

Doporučuje se 1x ročně kontrola tepelného čerpadla či dle návodu výrobce

Zatopte si v krbu

Ať už máte elektrický krb, krb na dřevo nebo na plyn, zdá se, že vám topení v krbu může ušetřit nějaké peníze. 

Elektrické krby

Tyto krby jsou účinné a dokáží vydávat teplo stejně dobře, jako jejich plynové protějšky. Většina těchto elektrických krbů má příkon kolem 1 500 W, což znamená, že vytopí až 37 metrů čtverečních prostoru. 

V podstatě se zahřeje místnost, ve které sedíte, ale ne nutně zbytek domácnosti.

Plynové krby

Existují dva typy plynových krbů – krby se sadou plynových polen, které se umísťují do standardních krbů na dřevo, a plynové krby, které jsou samostatnými jednotkami.

U krbů s poleny se většina tepla vrací zpět do komína. U tradičních plynových krbů se také část tepla vrací do komína, ale ne v takové míře, jsou tedy z hlediska účinnosti vytápění lepší. 

Krby na dřevo

Jen si představte, jak sedíte v zimě u krbu, vedle kterého je nádherný proutěný koš na dřevo, které přikládáte do praskajícího ohně. Nejen, že je to krásná představa, navíc jsou krby na dřevo nákladově velmi efektivní, protože jsou v porovnání s tím, kolik hodin tepla z krbu získáte, mnohem úspornější než náklady na vytápění domu pomocí jiného druhu krbu, radiátoru nebo kotle. 

Krby na dřevo jsou navíc energeticky úsporné, protože mnohé z nich jsou navrženy tak, aby se více vyrobeného tepla udrželo v domě, místo aby unikalo ven. Ve skutečnosti bude krb na dřevo produkovat teplo i poté, co plameny vyhasnou a zůstanou jen uhlíky. 

Nejen před zimou je dobré krby vždy zkontrolovat. 

Foto: Shutterstock

Zamyslete se nad tím, kdy začínáte topit

Léto skončilo a začíná se ochlazovat. Kdy začít topit, abyste zbytečně neutráceli?

Obecně platí, že je nejlepší zapnout vytápění, když se venku začne trvale ochlazovat, a když průměrná venkovní teplota klesne pod 15 °C. Toto období spadá mezi konec září a polovinu října.

S rychle rostoucími náklady na energie se mnozí snaží zapínání topení oddalovat. Příliš dlouhé čekání s sebou ale může přinést řadu problémů. 

Jaké problémy to jsou?

  • Zima ohrožuje vaše zdraví. Příliš chladná domácnost totiž může mít za následek zhoršení respiračních onemocnění, jako je například astma. U starších osob se při dlouhém pobytu v příliš chladném prostředí zvyšuje možnost podchlazení.
     
  • Chlad může poškodit váš dům či byt. Když totiž v domácnosti na delší dobu vypnete radiátory, riskujete, že v některých místnostech může vzniknout vlhkost a následné plísně. V takovém případě byste asi mnohem více peněz utratili za následnou snahu vlhkost a plíseň odstranit.
Foto: Shutterstock

Jak dále uspořit energii v domácnosti a ušetřit za vytápění

Co dalšího můžete udělat pro to, abyste uspořili peníze?  

Inspirujte se několika radami, které vám pomohou k tomu, aby vaše peněženka nezela prázdnotou. 

  • Vrstvěte oblečení: Netvrdíme, abyste doma chodili v zimní bundě. Když vám ale začíná být doma zima, uvědomte si, jak jste oblečení. Pokud na sobě máte kraťasy a tílko, je pravděpodobné, že budete vytápění zapínat na maximum. Zahřejte se raději teplým nápojem, trochu lépe se oblečte a výkon topení snižte. 
  • Omezte průvan: Zjistěte, kudy do vašeho domova přichází chlad. Máte špatně utěsněné dveře a okna? Fouká k vám do domácnosti chladný vzduch z jiných míst? Zjistěte, kde je problémová oblast a průvan zastavte.
  • Zajistěte okna: Jde do vaší domácnosti chlad skrze okna? Popřemýšlejte nad tím, že byste mohli ušetřit s novými plastovými okny. Můžete si ale také pořídit hrubé závěsy, které zabrání pronikání chladného vzduchu dovnitř nebo na okenní rám nainstalovat těsnící lišty či aplikovat samolepící těsnění. Další, poměrně levnou, variantou může být nalepení fólie přímo na okenní skla, která vytvoří dočasnou vrstvu sekundárního zasklení.
  • Zkontrolujte dveře: Stejně jako na okna, také na dveře můžete nainstalovat těsnící lištu nebo vylučovač průvanu. Průvanu můžete zabránit také ochranami proti průvanu, které vypadají jako válečky, z nichž mnohé bývají tematicky zdobené, například vánočními motivy.
  • Zacpěte komín: V případě, že máte krb, nepoužíváte ho, a přesto máte otevřený komín, pak můžete chladnému vzduchu, který přichází skrz komín, zabránit jeho ucpáním. Pořiďte si na otvor krbu dvířka, nebo nasaďte na komín komínový uzávěr.
  • Ucpěte mezery v podlaze: Pokud máte v podlahových prknech mezery, můžete zabránit úniku horkého vzduchu jejich vyplněním. K tomu můžete použít například silikonovou výplň.
  • Zajistěte izolaci vašeho domu: Ať už bydlíte v bytě, či domě, je skvělé, pokud mají stěny izolaci. Izolace eliminuje unikání tepla ven v zimních měsících a v létě zase brání přístupu teplého vzduchu dovnitř. 
  • Vyberte si levnějšího dodavatele energie: Na internetu jsou k dispozici kalkulačky energií, kde si můžete snadno vypočítat, jaký dodavatel je pro vás nejvhodnější.
  • Pořiďte si úsporné spotřebiče a osvětlení: Přibližně 30 % z měsíčního účtu za energie pochází z používání elektrických spotřebičů, jako jsou chladničky, klimatizace, myčky (vyzkoušejte značku Hisense), pračky, sušičky a osvětlení. 
  • O Vánocích si domácnost vyzdobte chytře: Jak vyzdobit byt na Vánoce tak, abyste příliš neutratili? Jednoduše si pořiďte LED osvětlení, která spotřebují až o 90 % méně energie a vydrží desetkrát déle. Spotřebu elektřiny můžete eliminovat také odpojením světel, která právě nepoužíváte. K tomu můžete použít i časovač, který lze nastavit na automatické zapnutí a vypnutí v konkrétní dobu. 
Foto: Shutterstock

Co dělat, aby vám nebyla zima

Patříte mezi lidi, kterým je neustále zima, i když teploty jsou celkem vysoké? 

Přinášíme vám několik tipů, kterým můžete pomoci svému tělu zahřát se. 

  • Jezte více kalorií – Tělo potřebuje palivo, které spaluje, aby udrželo tělesnou teplotu, a to zejména, když je venku zima. Snažte se jíst alespoň jedno teplé jídlo denně a jezte také různé druhy ovoce a zeleniny. 
  • Do postele choďte v ponožkách – Máte tendenci celou noc topit, protože je vám zima? Tak se do postele nesvlékejte. Naopak, oblékněte si teplé pyžamo a hřejivé ponožky.
  • Dodejte svému tělu železo a vitamin B12 – Pokud v těle nemáte dostatek železa, můžete onemocnět anémií, což znamená, že máte příliš málo červených krvinek, které by mohly dostatečně roznášet kyslík do celého těla. To může způsobit, že je vám neustále zima. Vitamín B12 zase pomáhá správné funkci nervového systému a posiluje funkci imunitního systému. Vitamín B12 získáte jedením kuřecího masa, vajec nebo ryb. Železo můžete do svého těla dodat prostřednictvím drůbeže, vepřového masa, mořských plodů, cizrny a zelené listové zeleniny. Zvažte užívání doplňků stravy
  • Přidejte do své stravy koření – Pálivé jídlo doslova zahřeje vaše tělo. Pokud nemáte žaludeční problémy, může vám pikantní strava jenom prospět. Samozřejmě to s ní nepřehánějte, a to zvláště poté, co si všimnete, že vám z ní není dobře. Za zkoušku to ale stojí.
  • Hýbejte se – Jděte se projít, zaběhat si, zajezděte si na rotopedu nebo si zacvičte se závažím. Pohyb vás nejen zahřeje, ale pomáhá vám také budovat a udržovat svaly, které spalují kalorie a vytvářejí tělesné teplo.
  • Choďte do sauny – Saunování je prospěšné z hlediska detoxikace organismu, zvýšení krevního oběhu, zlepšení kardiovaskulárních funkcí, posílení imunitního systému, zlepšení spánku, lepšího zvládání stresu a relaxace.
  • Pravidelně se otužujte – Je prokázáno, že studená voda může zvýšit toleranci organismu vůči vnějším stresorům a má kardiovaskulární a další zdravotní výhody. Otužování může být ale pro některé lidi nebezpečné, proto si před tím, než se začnete otužovat, vyhledejte potřebné informace nebo se poraďte s odborníkem.
  • Oblékejte se ve vrstvách – Několik vrstev lehčího oblečení vás zahřeje lépe než jedna těžká vrstva. Můžete používat také termoprádlo. Jednoduše stačí přidat další vrstvu, když je vám stále zima, a jednu sundat, když je vám horko.

V článku jste mohli zjistit, co vše je možné udělat pro to, abyste zbytečně neutráceli za topení a energie. Dozvěděli jste se, jak zateplit okna na zimu, jak zajistit dveře, podlahy, jak si poradit s radiátory, kotly a termostaty a mnoho dalšího.  

Až přijde zima, vyzkoušejte několik z uvedených tipů, které by mohly být klíčem k úsporám na účtech za energii a vytápění! Pamatujte také na své zdraví a zamyslete se nad tím, zda nemůžete zvýšit teplotu svého těla pohybem, správnou stravou nebo například pravidelnými návštěvami sauny.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
František
František
10 měsíců

Nedočetl jsem to!!! Hned ta první řada je hovadina první třídy. Když v zimně při odchodu z bytu vypnu topení, tak to tak vychladne, že se to do večera ani nevytopí a jděte spát a opět to nastavíte na nižší teplotu nebo vypněte se slovy pod peřinou je teplo. Mám odzkoušené, že při regulování termostatem snižování teploty podle požadavků domácnosti je spotřeba vyšší než, když jsem to nechal pouze na termostatických hlavicích a teplotách obvyklých pro jednotlivé místnosti. Protože je logické, že pokud mrzne a fouká vítr, tak to obyčejně ani nevytopíte. Když ráno odcházíme v 6 hodin a vracíte… Číst vice »