Zinek je pro tělo nepostradatelný. Poznejte jeho nedostatek včas

Zinek je v našem těle obsažen ve velmi malém množství, přesto je pro nás nezbytný. Bez něho by nemohlo naše tělo správně pracovat. Jeho nedostatek nám dá o sobě vědět zdravotními problémy.

Bez zinku se neobejdeme

Zinek hraje v našem těle klíčovou úlohu. Je součástí mnoha enzymů, kontroluje metabolický proces, je nutný pro syntézu proteinů i pro tvorbu DNA. Bez něho nemůže správně fungovat náš imunitní ani nervový systém. Zinek snižuje přecitlivělost imunitního systému na přítomnost alergenu, čímž výrazně snižuje riziko vzniku alergických reakcí.

O zinku je známé, že urychluje hojení ran, méně známá je jeho podpora vylučování inzulínu i jeho nezastupitelnost pro správnou funkci sliznic. Bez zinku nemůžeme být krásní. Je totiž potřebný pro zdravé kosti, nehty i kůži.

Jeho význam pro krásu i zdraví spočívá v jeho schopnosti ničit škodlivé volné radikály a následně zpomalovat buněčné stárnutí. Zinek je zodpovědný také za správnou tvorbu spermií a tím i za mužskou plodnost.

Kolik zinku potřebujeme?

Doporučená denní dávka zinku je pro dospělé muže 10 mg, pro dospělé ženy 7 mg. Děti do 8 let věku by měly denně přijmout 5 mg zinku. Doporučená denní dávka u starších dětí je stejná jako u dospělých. Vyšší množství zinku potřebují těhotné a kojící ženy.

Vyšší potřeba zinku je při stresu i při alergiích. Denní dávka zinku by však neměla překročit 25 mg. Pokud bude naším zdrojem zinku potrava, nehrozí nám předávkování. Předávkovat zinkem se můžeme pouze jeho užíváním ve formě tablet a různých doplňků stravy.

Co nás čeká při nedostatku zinku

Hlavní příčnou deficitu zinku bývá nevhodná skladba stravy. Méně často je nedostatek podmíněn geneticky nebo k němu vede určité onemocnění, například průjem nebo malabsorpční syndrom. Zinku může být ve stravě nedostatek nebo je ve stravě nadbytek fytátů a vlákniny, látek, které ve velkém množství omezují vstřebávání vlákniny.

Při oslabené imunitě obvykle sáhneme po zdrojích vitamínu C, mnohdy si však neuvědomíme, že příčinou je nedostatek zinku. Naopak známým příznakem nedostatku tohoto minerálu je špatné hojení ran. Pokud je zinku nedostatek, kvalita našich vlaků, nehtů i pokožky není nic moc. Navíc si při nedostatku zinku koledujeme o kožní problémy.

Nedostatek zinku dá o sobě vědět také chronickou únavou, ztrátou chuti k jídlu, depresemi a zhoršeným, zpomaleným trávením. Jedinci s deficitem zinku budou mít také problém s adaptací na šero.

U mužů se nedostatek zinku negativně podepíše na jejich plodnosti. U těhotných žen ohrožuje deficit zinku nejen jejich zdraví, nýbrž také jejich plod. Při nedostatku zinku roste plod pomalu, dítě se narodí s nízkou porodní hmotností, porod navíc bývá komplikovaný. Kromě toho nedostatek zinku v těle matky mívá negativní vliv na neuromotorický vývoj dítěte.

Kde najdeme zinek?

Nejlepšími zdroji zinku jsou potraviny, najdeme ho především v mase, rybách, játrech a vejcích. Jeho bohatým zdrojem jsou také ústřice a krevety. Nejvíce zinku najdeme v ovesných vločkách, fazolích, hrachu, kukuřici a mrkvi, přesto tyto potraviny nejsou uváděny jako jeho hlavní zdroj.

Naše tělo totiž mnohem lépe využije zinek z živočišných zdrojů než z rostlinných zdrojů, Zinek je obsažen také v ostatních obilovinách, vlašských ořeších, dýňových semínkách, houbách a mléce.

Autor: Evžena Janovská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments