Život s krátkozrakostí – jaké jsou možnosti nápravy?

Krátkozrakost, nebo také řecky myopia, patří mezi jednu z nejčastějších vad zraku. Blízké předměty jsou ostré a jasné, ale vidění do dálky je zhoršené. Jde o poměrně nepříjemný problém: čas příjezdu tramvaje vidíte na tabuli perfektně, číslo přijíždějícího vozu už je ale rozmazané. Nebojte, tento problém je celkem snadno řešitelný.

Jednoduché řešení

Nejjednodušším způsobem, jak dosáhnout jasného vidění na dálku, je nošení brýlí nebo kontaktních čoček. Základem je zajít do optiky, kde vám během půl hodinky změří zrak a dle toho doporučí vhodnou korekci. Záleží pak už na vás, zda se rozhodnete pro dioptrické brýle, čočky nebo třeba využívat střídavě obojí. 

Brýle nejsou tak finančně náročné, jelikož vám postačí jedny. Oproti tomu čočky mohou být komfortnější, zejména při práci nebo sportu, jenže představují pravidelný výdaj. Je tedy důležité individuálně zvážit, jaká varianta pro vás bude lepší.

Operace očí

Oblíbené řešení krátkozrakosti představuje laserová operace očí. Ta dokáže problém vyřešit trvale, přičemž nemusíte nosit brýle ani čočky. V dnešní době jde díky moderní technologii o poměrně jednoduchý zákrokpo kterém se rychle zotavíte. Nabízí se i další chirurgická řešení – operace se různí. Klíčová je konzultace s profesionálem, který pro vás navrhne optimální léčbu. Je ale třeba počítat s tím, že krátkozrakost se může ustalovat zhruba do 25 let života, u někoho dokonce po celý život. V takovém případě ani operace nemusí poskytovat finální řešení problému.

Zdroj foto: PH888 / Shutterstock.com

Ortokeratologie

Další možností je takzvaná ortokeratologie. Ta využívá speciální kontaktní čočky – jiné, než běžně známé. Ortokeratologické čočky se nosí přes noc, kdy tvarují povrch rohovky. Tyto změny jsou reverzibilní, tedy dočasné. Výhodou je, že přes den nemusíte nosit ani čočky, ani brýle. Jde však o poměrně náročné řešení, které vyžaduje opravdu precizní postup, proto se s ním moc často nesetkáme.

Nepodceňujte měření zraku u dětí

Krátkozrakost často souvisí s dědičností. Proto, zvlášť pokud tedy vy sami či váš partner nosíte brýle, je namístě sledovat vývoj zraku u dětí už od mala. Vyšetření provádí vždy odborný lékař. Díky včasnému zjištění předejdete možným problémům, které děti kvůli refrakčním vadám mohou mít pak ve škole. Navíc můžete včas odhalit případné další vady zraku, jako je třeba šilhání nebo slabší vývoj jednoho oka. Což jsou v obou případech věcí, jež lze správnou léčbou zcela odstranit.

Zdroj foto: Andrei David Stock / Shutterstock.com

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments