Může se stát, že oblečení, které vyndáváte z pračky, právě nevoní. Nejčastěji se to stane v případě, že jste ho v ní nechali po vyprání o něco déle.
V pračce, která není pravidelně čištěná, se totiž hromadí špína z prádla, vodní kámen i zbytky pracích prostředků. Vlhkost a nečistoty potom vedou ke vzniku plísní. A přestože vaše prádlo prošlo celým pracím cyklem, nakonec ho vytahujete ven i se stopami těchto nečistot.
Líhní nečistot jsou dávkovače
Místem, kde se plísním daří nejvíce, jsou dávkovače pracího prášku a aviváže. Jak je nejlépe vyčistit si můžete přečíst v jednom z našich předchozích článků . Možná se vám ale nechce nebo nemáte čas dávkovače pořád dokola vytahovat a vymývat.
S plísněmi můžete naštěstí bojovat i pasivněji a pomohou vám v tom houbičky na nádobí. Nachystejte si jich tolik, kolik přihrádek na prací prostředky vaše pračka má. Každou houbu napusťte octem, vložte do jednoho z dávkovačů a nechte alespoň ½ hodiny působit.
Ocet je známý jako skvělá desinfekce. Dokáže v krátkém čase zneškodnit veškeré patogeny, které se v dávkovačích usadily a rády by se v nich množily. Po vyjmutí houbiček celý prostor ještě pořádně vytřete.
Nezavírejte dvířka, větrejte
Po každém praní nezapomeňte otřít do sucha gumové těsnění kolem dvířek pračky. V jeho záhybech se totiž špíně velmi daří. Jednou měsíčně ho pro jistotu omyjte octem smíchaným s vodou v poměru 1:1.
Nikdy dvířka nezavírejte, nechte pračku pořádně vyschnout. Jednak by se ve vlhkém vnitřku množily patogeny a také gumové těsnění by vinou permanentního mokra přestalo časem pružit.
Nečistoty se ve vaší pračce hromadí i tehdy, když pravidelně perete prádlo pouze při nízkých teplotách. Hodně bakterií se zničí pouhým spuštěním pracího cyklu s teplotou vyšší než 60 °C. Nižší teploty si totiž s plísněmi neporadí.
S pracím práškem šetřete
Nepoužívejte nadměrné množství pracího prostředku. Často se všechen z dávkovače nevyplaví, hromadí se v něm a dává tak vzniknout plísním. Přílišné množství pracího prášku navíc nevede k čistějšímu prádlu. Z jeho nadbytečného množství spíše zešedne.
Místo aviváže používejte raději ocet. Nefunguje pouze jako čistič zásuvek. Z vašeho oblečení vyplaví přebytečný prášek na praní, tím ho rozjasní a nakonec prádlo i změkčí a provoní.
Pračku pořádně vyčistěte nejlépe každý měsíc. Abyste s tím měli co nejméně práce, spusťte prací program s vyšší teplotou a vhoďte do bubnu tabletu do myčky.
Foto: Shutterstock