Tváře Čechů už se několik dní skrývají pod rouškami, což je samo o sobě zvláštní pohled. Plejáda je přitom opravdu široká. Od špičkových respirátorů přes obyčejné ochranné roušky až po nejrůznější typy “udělej si sám”. Zatímco ještě před pár týdny málokdo chápal, jak mohou Asiaté roušky nosit zcela běžně, dnes už se na lidi, kteří vyjdou bez roušky, díváme podezřívavě.
Přesto ale zkušenosti s nošením roušek nejsou v naší zemi takové, aby nebylo třeba upozorňovat na různá úskalí a zároveň dávat cenné tipy.
Rouška musí být suchá a přiléhat k obličeji
Aby rouška fungovala tak, jak má, musí být suchá. Pokud navlhne od vašeho dechu, je třeba ji usušit, v případě jednorázové roušky vyměnit. Vlhká rouška totiž nedokáže zachytit kapénky. Rouška by také měla přiléhat k obličeji. Nemusí být sice zcela utažená, ale zároveň by z boku neměla být viditelná velká mezera.
Prodlužte životnost a účinnost roušky
Zejména v případě roušek domácí výroby je možné použít jednoduchý fígl, jak zvýšit jejich účinnost a navíc prodloužit životnost. Tu ztrácí vlhnutím vlivem dechu. Pokud přitom mezi ústa a roušku vložíte papírový kapesník, případně přeložený toaletní papír, tomuto zabráníte. Vytvoříte si tak provizorní filtr zadržující vlhkost z dechu. Rouška potom slouží o poznání déle. Stačí také měnit tyto filtry a s balíčkem kapesníků máte najednou “superroušku”, s níž můžete chodit třeba celý den.
Jak roušku správně sterilizovat
V tomto případě není třeba vymýšlet žádné psí kusy. Pokud roušku vyperete nebo vyžehlíte, spolehlivě se zbavíte případných virů, jež na ní ulpěly. Pokud nemáte tolik času, můžete roušku pouze omýt ve vodě se saponátem a mýdlem. Koronavirus si totiž hoví v tukovém obalu a právě mýdla ho spolehlivě likvidují. Pokud jde o vyvařování, určitě jím nic nezkazíte, ale jde o zbytečně pracný postup.
Domácí rouška má svá pravidla
Na internetu najdeme celou řadu návodů, jak si vyrobit svou vlastní roušku. A tuto výrobu vzali Češi opravdu za svou. Nejrůznější skupiny vyrábějí jednu roušku za druhou. Pokud si chcete vytvořit vlastní doma, je třeba dbát na to, aby na každý pád zakrývala nos a ústa. Roušku po nasazení umytýma rukama považujte za součást obličeje. Ideálně byste se jí neměli vůbec dotýkat, což je ale dost těžké. Poměrně komické je pozorovat v televizi politiky s rouškami, kteří se jich neustále dotýkají.
Respirátor doma nevyrábějte
Když to jde s rouškami, proč by to nešlo s respirátory? Tak nějak by nadšení tvůrci ochranných pomůcek mohli uvažovat. Jenže v případě respirátoru je dobré se spolehnout na průmyslovou výrobu a navíc dbát pokynů výrobce. Ten uvádí, jak dlouho je respirátor možné používat. Obvykle jde maximálně o 24 hodin. Domácí sterilizace přitom není spolehlivá. Umí ji pouze specializovaná pracoviště, která využívají jedovaté plyny.
Jednorázová rouška musí po použití do koše
Bohužel ne každý je stoprocentně zodpovědný a najdou se jedinci, kteří se snaží jen vyhovět aktuálnímu nařízení chodit se zakrytým nosem a ústy. Takoví pak mohou použít jednorázovou roušku opakovaně, což je asi to nejhorší, co můžete udělat. Pokud už totiž rouška zafungovala a zachytila na sobě viry, jejím opakovaným použitím se spolehlivě nakazíte.
Foto: Freepik