Na topení bychom rádi ušetřili všichni. Ale balení se do tří vrstev oblečení není pravděpodobně sen žádného Čecha. Jak vytápět váš byt či dům co nejefektivněji?
Termostat na topení – co znamenají jednotlivé hodnoty
Ústřední topení je úžasná vymoženost, nicméně i po několika desítkách let mnozí z nás netuší, jak vlastně funguje. Že máme otočit ventilem víme všichni. Nicméně to pro efektivní vytápění nestačí.
Pojďme si rozebrat, co znamenají jednotlivé hodnoty na termostatu. Symbol sněhové vločky zařídí vytápění místnosti na 6–8 °C proto, aby nezamrzala voda v radiátorech. Číslice 1 znamená vytápění na 12-13 °C, teplota vhodná pro garáže, sklepy a schodiště. Číslice 2 zařídí teplotu 15-16 °C doporučovanou pro ložnice. Číslice 3 nám umožní vytopit místnosti na 18-20 °C, tedy teplotu vhodnou do kuchyně, obýváku a dalších místností. Na 22-24 °C vytopíte na hodnotě číslo 4 a jde o teplotu doporučovanou do koupelny. Na tzv. pětku byste topení vůbec pouštět neměli, nemáte-li k tomu jasný důvod. Takto se topí například na bazénech.
Mylné představy
Není tedy pravda, že když potřebujete rychle vytopit místnost, pomůžete si, když termostatem otočíte na co nejvyšší teplotu. Topení totiž topí na maximum na jakémkoliv stupni, dokud nedosáhne přibližné požadované teploty.
Domněnka, že když chci vytopit byt na 25 °C, tak ho 25 °C vytopím, je rovněž mylná. Topení se může snažit cílené teplotě přiblížit, ale vzhledem k tomu, že do hry vstupují další faktory jako například jiné zdroje tepla (trouba, sporák, sušička), slunce, počet lidí v místnosti, nemůžeme toho po ventilu chtít příliš.
Jak se ještě připravit na topnou sezónu?
Před začátkem topné sezóny můžete odvzdušnit topení, později pak správně nastavit okna (na zimní režim). Zkontrolujte, případně opravte také těsnění dveří a oken. Pokud máte kotel, nezapomínejte provádět pravidelné revize. A kromě toho všeho není na škodu se trochu otužovat, nejen pro korunky do peněženky, ale i pro zdraví.
Foto: Shutterstock