Zjistěte okamžitě, zda je baterie nabitá. Není třeba olizovat, prostě ji pusťte na stůl

Tužkové baterie o velikosti AA jsou v domácnosti velmi často používané. Hračky, elektronika, kuchyňské váhy a mnoho dalšího. Většina přístrojů v domácnosti bez nich nefunguje a my si to uvědomíme až ve chvíli, kdy jsou vybité. Pak marně hledáte, kde máte ještě funkční.  Víte, jak poznat, že jsou nabité a dokážou ty staré nahradit?

Jak poznám, že je baterie vybitá?

Jednou z možností je pořídit si multimetr. Pokud ale nechcete, do nářadí pro něj nemusíte, je i snazší způsob. Stačí vám rovný, tvrdý povrch, například stůl. Baterii na stůl postavíte, stranou s mínusem směrem k desce stolu. Pak ji zvednete pár centimetrů nad stůl a pustíte. Fígl je v tom, jakým způsobem dopadne. Pokud zůstane stát, je nabitá, ale ve chvíli, kdy dopadne vodorovně, je vybitá. Můžete proces několikrát zopakovat a uvidíte. Pozor ale na to, že tento trik neplatí pro všechny baterie. Aplikovat jde pouze na alkalické, ne na ty, které lze opakovaně dobíjet. Jinak jde o nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak zjistit, zda jsou baterie ještě použitelné.

Foto: Shutterstock

Olíznutí baterie nebo kompas

Jsou i další možnosti, jak poznat vybitou baterii. Jedním z nich je přiložení baterie na jazyk. V případě, že ucítíte brnění, je baterie nabitá. Jde ale o nehygienický způsob. Baterie jsou toxické a nebezpečné. Zvlášť v případě, že je rezavá nebo poškozená, se pokuste použít jinou metodu. Pokud máte doma kompas, jedna se sama nabízí. Položte baterii na kompas, a sledujte pohyb střelky. Pokud se střelka zklidní a červená část směřuje k mínusu a bílá k plusu, baterie je dostatečně nabitá a připravená k použití. Pokud je ale střelka stále v pohybu a nezastaví se, baterie je vybitá, její napětí se pohybuje pod 1,1 V a použít nelze. Pokud máte k dispozici dobíjecí baterie, jde o vhodnější řešení a „zkoušení“ životnosti se vyhnete.

Foto: Shutterstock, zdroj: Petapixel, Wikihow

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
Milan
2 let

Roky používám 1,2V žiarovku , merače baterií ukážu cez 1,0 V ,připojím žiarovku s kúskom vodiča obtočeným na závit ,prepojím póly baterie a podľa svetla žiarovky je všetko jasné .Buď len blikne ,slabo svieti alebo žiari ,je to istota v akom stave je batéria .

Petr
Petr
2 let

Zkoušel jsem to z autobaterií a rozbil jsem stůl a dvě dlaždice na podlaze… Pane redaktor, co dělám špatně?

Iris
Iris
2 let
Reply to  Petr

😀 😀 😀

Sáčekspytlíku
Sáčekspytlíku
2 let
Reply to  Petr

😅😅🤣🤣💪💪

Tein
Tein
2 let
Reply to  Petr

Měl jste ji zkoušet raději olizovat. Když to jde údajně i u AA baterií (někdo si to asi spletl s plochou baterií), tak u autobaterie to jistě půjde taky. No bude li nabitá tak vám jistě dodá hodně energie. Ostatně očekával jsem, že toto bude pointou celého článku – když už je to web o zdraví 😂

Iris
Iris
2 let
Reply to  Tein

Autorka zas klasicky nepochopila texty, které opisovala – chtěla bych ji vidět jak zuřivě olizuje monočlánky (D) – třeba má rozeklaný jazyk…
Ale ta autobaterie mě rozsekala – úplně to vidím 😀