Kdyby se někdy uskutečnila anketa o nejoblíbenější polévku, poctivý hovězí vývar by určitě zaujímal jedno z předních míst. Není to tedy žádná rychlovka. Pokud chcete mít polévku opravdu výbornou a silnou, měli byste ji nechat pomalu probublávat alespoň 6 hodin.
Přední hovězí nebo kližku, morkové kosti, koření a zeleninu dejte do studené vody a přiveďte k varu. Zpočátku z ní sbírejte vysráženou pěnu. Jedná se o bílkovinu z masa a kostí, která se ale do půl hodiny přestane tvořit. Pokud byste ji nesesbírali, výsledný vývar by mohl být zakalený.
Nebojte se táhnout vývar přes noc
Následně stáhněte teplotu na cca 80 °C a klidně nechte maso táhnout celou noc. Nemusíte se bát, že by voda vyvřela, na to je jí v hrnci příliš mnoho. Ráno se bude maso rozpadat, vývar bude báječně silný a vy budete mít uvařeno .
Dnes jsou v módě pomalé hrnce, které zvládnou v podstatě uvařit za vás. Ale přestože je jejich obliba namístě a jídla z nich chutnají skvěle, poctivě tažený vývar je nejlepší z hrnce obyčejného.
Odstraňte z polévky nezdravý tuk
Možná jste si všimli, pokud jste někdy vyndali vývar z ledničky, že se na jeho povrchu utvořil tuhý tukový koláč. Takto ztuhlou mastnotu není problém z polévky odstranit. Jak se jí ale zbavit po uvaření, když je vývar ještě horký a nezdravý tuk v něm rozpuštěný?
Naše babičky na to měly skvělý fígl, na který se možná trochu pozapomnělo. Vezměte krajíc chleba, raději trochu staršího a tvrdšího a do polévky ho na pár vteřin ponořte. Nenechte ho ale rozmočit. Chleba během chvilky do sebe všechen přebytečný tuk nasaje a váš vývar bude o poznání zdravější a chutnější.
Ať už polévku podáváte s nudlemi a zeleninou nebo knedlíčky, vždycky je tažený vývar třešinkou na dortu vašeho oběda. Navíc jen málokteré jídlo dokáže zahřát a vzpružit jako poctivý hovězí vývar. Zachrání vás nejen v chladném počasí, ale i při nemoci nebo kocovině.
A co takhle chlebová polévka?
Pokud máte vývaru hodně a zbyl vám i starší chleba, zkuste si udělat chlebovou polévku. I ta je výborná a navíc je to opravdu rychlovka.
Nakrájejte 4 krajíce chleba na kostičky a dejte ho vařit do 600 ml vývaru. Klidně může být i kuřecí. Potom chléb rozmixujte ponorným mixérem, přidejte 200 ml smetany, dochuťte a vařte asi 10 minut do zhoustnutí. Podávat ji můžete s opečenou bagetkou a v létě můžete přidat i mladý hrášek.
Foto: Shutterstock