Na dobrý masový vývar je ta správná chvíle vždycky, ale v podzimním a zimním čase je konzumace silných vývarů úplně ideální. Kromě toho, že nás prohřeje, totiž tělu dodá i spoustu vitamínů, které jsou v tomto období velmi potřebné.
Silný vývar je lék
Hlavně v době, kdy ještě nebylo příliš mnoho léků a lidé se museli spoléhat na sílu přírody, byl silný masový vývar lékem v podstatě na všechno – na nachlazení, na chřipku, na vzpamatování se po porodu či po nemoci anebo taky na kocovinu.
Dneska už máme po ruce všemožné léky, ale pravda je, že léčivá síla masového vývaru zůstává.
Jak si připravit chutný vývar
Snad každá rodina má nějaký vlastní recept na vývar – a je jedno, zda máte rádi kuřecí, hovězí nebo nějaký jiný. Základem je nešetřit na mase a vybrat z něj vhodné kousky – vždycky vařte maso s kostí a nebojte se sáhnout po tom tučnějším, protože právě odtud se bere výsledná chuť vývaru.
Samozřejmě je vhodnější vařit vývar z čerstvé kořenové zeleniny a co nejvíce se pokud možno vyhýbat kostce.
V posledních letech se šíří trend vaření vývaru, při čemž se nechává velmi dlouhou „táhnout“, klidně i více než 12 hodin. Samozřejmě čím déle ho vaříte, tím bude mít větší sílu. Především hovězí maso se vyplatí vařit déle. Nicméně při běžném vaření bude stačit vývar vařit 2-3 hodiny, pokud ho chcete vařit déle, táhněte ho při nižších teplotách okolo 4 hodin.
Přidejte do masového vývaru trochu jablečného octa
Dnes bychom vám rádi představili trik, který možná neznáte. Přidejte do masového vývaru trochu jablečného octa. Dávka zhruba 30 mililitrů je vhodná na 3-4 litry vody, tj. běžný střední hrnec. Takové množství neovlivní výslednou chuť vývaru, ale zároveň přinese pozitivní účinky. Jablečný ocet má totiž schopnost vytáhnout z kostí, které vyváříte, více živin a učinit tak vývar silnější a zdraví prospěšnější.
Foto: Shutterstock
Může to být i obyčejný ocet. Ale fakt jenom ždibínek.