Mouku potřebujeme mít neustále při ruce. Nikdy nevíme, kdy se bude hodit, kdy ji budeme potřebovat. Jak to udělat, aby nám mouka, například koupená v akci za skvělou cenu, ve spíži dlouho vydržela? Pokud ji budeme skladovat špatně, rozhodně neušetříme a v nejhorším případě budeme vyhazovat i jiné potraviny.
Mouce škodí vlhké prostředí
Důležité je neskladovat mouku v teplém a vlhkém prostředí. V takovém případě o ni můžete přijít ještě před uplynutím minimální trvanlivosti. Mouka potřebuje tmu a sucho, což je ve většině domácností spíž. Pozor na to, že snadno přejímá pachy od aromatických potravin. V tele a vlhku ji snadno napadnou škůdci. Při vhodném skladování se jí ale daří, a můžete ji bez obav použít i po dlouhé době – pokud nezapáchá, nezměnila barvu nebo není navlhlá. Nejvhodnější teplota na skladování se pohybuje okolo 17 °.
Po nákupu mouku přesypte
Pokud se nechystáte mouku ihned spotřebovat, měli byste ji co nejdříve přesypat z původního balu do vhodnějšího. Můžete použít buď plastové uzavíratelné dózy, nebo vakuovou nádobu. V těchto nádobách si navíc velmi rychle všimnete, že se v mouce nachází cokoliv nevhodného.
Pokud takovou nádobu nemáte, použít se dá i plátěný pytlík. Původní papírový obalu se může snadno protrhnout nebo navlhnout. Vlhko mouce škodí a může zatuchnout – v tom případě je pak k přípravě pokrmů zcela nevhodná.
Lednička nebo mrazák?
Mouka se dá skladovat i v lednici nebo mrazáku. Předtím je vždy nutné ji prosít a zkontrolovat. Pokud je v pořádku, můžete ji bez obav i zamrazit. Teplota v mrazáku by měla i zničit případné zárodky a vajíčka.
Jak poznat zkaženou mouku?
Nejjednodušší způsob je si k mouce přivonět. Měla by být bez zápachu. Mouku, které má nakyslý nebo zatuchlý zápach, byste už konzumovat neměli. Změnit může i barvu. Pak je namístě ji okamžitě vyhodit.
Foto: Shutterstock