Nádherná orchidej je živou dekorací a rozsvítí každý pokoj v interiéru. Pokud se o ní budete dobře starat, odmění se vám každý rok bohatými květy. Aby vám orchideje kvetly co nejdéle, naučte se používat kostky ledu.
Orchideje v interiéru
Domovem orchidejí jsou tropické oblasti, kde je vzduch několikanásobně vlhčí, než je v českých interiérech. Proto je zapotřebí orchidejím vytvořit podmínky co nejvíce podobné těm, které mají nádherné kytky ve svém domově. Potřebují dostatek světla, zálivku a již zmíněnou vysokou vlhkost vzduchu. Nejtěžším bodem pěstění je dohlédnout na to, aby rostlina nebyla ani vysušená ani přemokřená.
Tipy pro pěstování orchidejí
Pro orchideje si kupte speciální květináče nebo je umístěte do květináče s obalem. Obal musí být mnohem hlubší než květináč. Mezi květináč a obal vložte plastovou podložku. Použijte kelímek od pomazánkového másla, otočte jej a udělejte v něm pár dírek. Na dno proděravěného kelímku postavte orchidej. Stejnou službu vám udělají i ploché oblázky naskládané pod květináč. Správně by se orchidej měla pěstovat v průhledném květináči, aby světlo šlo i ke kořenům. Oblázky budou vypadat v průhledném květináči lépe. Hlídejte, aby rostlina nebyla v průvanu a pravidelně používejte hnojiva na orchideje.
Kostka ledu pro bohatší květy orchidejí
Aby orchideje kvetly opravdu bohatě, používejte kostky ledu. To platí zejména v létě. Kostky ledu vhoďte přímo do květináče, rostlina si vezme sama tolik vláhy, kolik potřebuje. Odpařování ledu navíc rostlinu krásně zvlhčí. Pokud si zvyknete na pravidelné ledování orchidejí, mohou vám orchideje kvést i tři měsíce třikrát za rok.
Světelné a tepelné šoky prospívají
Aby orchideje dobře prospívaly, vyzkoušejte světelné a tepelné šoky. Květiny přesuňte na noc do chladu a ráno je dejte do tepla. V noci by měly orchideje mít okolo 15 °C. Některé dny můžete orchidej nechávat v temném koutě a poté ji vrátit na slunečné místo. Střídání světla a tmy rovněž podpoří bohaté květenství.
Foto: Shutterstock