O zahradnících, pravidelně sklízejících bohatou úrodu, se říká, že mají zelený palec. A právě od nich je proto dobré nechat si poradit. Co by nám zahradní mágové mohli prozradit o pěstování okurek?
Okurky jsou žíznivé rostliny
Předně je potřeba mít na paměti, že okurky jsou velmi žíznivé rostlinky. Zpočátku postačí zálivka 1x týdně, ale později spotřebují opravdu hodně vody. Zalévejte je klidně i 3x týdně do hloubky 2,5 – 5 cm. Necháte-li je žíznit, odmění se vám později hořkou chutí. Pamatujte ale, že nemají rády chlor. Kohoutkovou vodou je tedy moc nepotěšíte. A nepotěšíte je ani ledovou.
Výhodou je proto vlastní studna nebo dešťovka, prohřátá v barelech. Jejich žíznivost můžete zmírnit mulčem, který zabrání nejen vysychání půdy, ale i přítomnosti plevele. Přidejte ho ale, až se půda prohřeje alespoň na 21°C, jinak byste úrodě spíše uškodili. Mulč navíc ochrání okurky před stykem se zemí, který často způsobí zahnívání plodiny.
Vytvořte jim správné lůžko
Důležitý je správný výběr půdy. Ideální budoucí lůžko ale můžete rostlinám vytvořit. Ze záhonu odstraňte ornici a místo ní přidejte směs hnoje s posekanou trávou a uleželým kompostem. Na jednu rostlinu počítejte s 2 – 3 lopatami směsi, kterou pořádně zalijte. Až si to celé zhruba za 14 dní „sedne“, můžete začít sázet okurky. Takto oživená půda vám poslouží i v budoucnu pro jiné plodiny. Ne ovšem pro další okurky, protože ty byste neměli opakovaně pěstovat na stejném místě. Přitáhnou k sobě škůdce, kteří se na místě zabydlí a ohrožovali by vaši příští úrodu. Je proto důležité okurky každý rok přestěhovat.
Teplo ano, paprsky ne
Okurky sázejte do země až v půli května a nejméně 2 týdny po posledních mrazících. Dejte půdě čas, aby se prohřála. Myslete na to, že mají rády teplo, ale pokud ho je příliš, investují energii hlavně do produkce samčích květů. Z těch ale žádné plody nevzejdou. Ideální je proto teplo, ale ne přímé slunce. Z toho důvodu v létě, zvláště v odpoledních hodinách, sluneční paprsky zastiňte. Třeba nějakou tkaninou, která se nebude dotýkat země, abyste rostliny neuvařili. Dařit se jim ale bude i ve skleníku.
Sousedé vhodní a nevhodní
Okurky sázejte spíše blízko česneku, ředkviček nebo kukuřice, naopak s bramborami si příliš nerozumí. Plody sbírejte i 2x denně, pokud chcete, aby rostliny investovaly energii spíše do jejich produkce než do květů a semen. A nezapomeňte přihnojovat. Poprvé, když chystáte záhonky, podruhé s přicházejícími květy a potřetí, abyste podpořili růst plodů.
Na 1m čtvereční byste měli sklidit kolem 100 okurek, ale skuteční profíci mají ty stovky i 4. A o takovou úrodu už se vyplatí zabojovat.
Foto: Shutterstock